Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu będzie gospodarzem VII edycji Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia, które zaplanowano na 5 czerwca. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą zdarzenia niepożądane w procesach diagnostyczno-terapeutycznych.
Ruszyły zapisy do VII edycji Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia
Wydarzenie to jest kluczowe dla wymiany doświadczeń i wiedzy między różnymi grupami zawodowymi związanymi z ochroną zdrowia. Naszym celem jest wspólne dążenie do stworzenia bezpieczniejszej przestrzeni dla pacjentów poprzez budowanie kultury sprawiedliwego traktowania
– mówi Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – organizatora wydarzenia.
Forum zgromadzi przedstawicieli władz publicznych, podmiotów leczniczych, naukowców, medyków oraz prawników. Omówią oni zgłaszanie i analizę zdarzeń niepożądanych oraz budowanie wspomnianej już kultury sprawiedliwego traktowania, znanej jako „just culture”, która sprzyja tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów.
Podczas Forum chcemy się skupić na identyfikacji i analizie zdarzeń niepożądanych w szpitalach oraz ich wpływie na jakość usług i bezpieczeństwo pacjentów. Ważne jest, abyśmy zrozumieli perspektywy różnych grup zawodowych, jak i samych pacjentów
– zaznacza dr n. o zdr. Agnieszka Zdęba-Mozoła, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego Forum oraz zastępca dyrektora ds. personalnych i jakości w USK.
Uczestnicy Forum będą mieli okazję zapoznać się z kluczowymi założeniami Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz metodami przygotowania i analizy danych niezbędnych do realizacji najważniejszych założeń ustawowych przez podmioty lecznicze.
Jak przyznają organizatorzy zbiorowa uważność oraz uczenie się na błędach są fundamentem kultury bezpieczeństwa w szpitalach, a szybkie informacje zwrotne pozwalają na skuteczne wdrażanie rozwiązań i poprawę systemów opieki.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie panel ekspercki, który umożliwi rozszerzoną dyskusję doświadczonych przedstawicieli zawodów medycznych na tematy zdarzeń niepożądanych. To nie tylko doskonała okazja do wymiany poglądów i prezentacji najlepszych praktyk, ale także wspólne zaangażowanie w podniesienia standardów opieki zdrowotnej w Polsce.
Link do zapisów znajdziecie TUTAJ