Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rządowa strategia na jesienną walkę z COVID-19. Lekarze rodzinni przejmą obowiązki sanepidu

Facebook

Pytania i wątpliwości budzi ogłoszona przez Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego strategia walki z pandemią na jesień. Zgonie z nowym planem większość obowiązków ma spaść na lekarzy rodzinnych. Będą odpowiadali za decyzje, które dotychczas należały do sanepidu. To oni stwierdzą kto i czy ma być skierowany na testy w kierunku koronawirusa i to oni będą zwalniali pacjentów z kwarantanny i izolacji.

fot. gov.pl
fot. gov.pl

Przepisy, które weszły w życie 2 września wprowadziły zmianę dotyczącą nadzoru nad pacjentem chorym na COVID-19…

Powiedziała nam Magdalena Odrowąż-Mieszkowska – Rzecznik Prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Zgodnie z nowymi przepisami to lekarze rodzinni podejmują decyzję, czy pacjent powinien zostać wysłany na testy w kierunku koronawirusa, izolację, czy kwarantannę. Dotychczas te decyzje należały do sanepidu…

Kolejną zmianą jest powstanie elektronicznego systemu zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku. Będzie to infolinia, a następnie system monitorujący statusy tych zgłoszeń. Ma to odciążyć stacje sanitarne, które teraz skupią się na dochodzeniach epidemiologicznych…

Minister Adam Niedzielski przedstawił też inne pomysły. To m.in. trzy poziomy opieki w szpitalach, testowanie pacjentów objawowych, wykorzystanie szybkich testów w SOR-ach, czy schematy postępowania pacjentów.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021