Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Salvador Dalí w Starym Ratuszu

Facebook

Bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cyki. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy jak choćby ilustracje z cyklu „Alicja w krainie […]

fot. Muzeum Miejskie Wrocławia

Bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cyki. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy jak choćby ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy „Boska Komedia”. Na wystawie ich uzupełnieniem są prace trójwymiarowe ujęte w zbiór recept na nieśmiertelność oraz ekstrawagancki kufer medyczny, przywołujący na myśl wytwory rzemieślnicze.

Większość prac powstała na przestrzeni dwudziestolecia 1955-1975, ale pokazywane są również dwa cykle z lat 1930. Na wystawie można prześledzić różne style w jakich swoje dzieła kreował wybitny Katalończyk – od poddających się regułom grafik monochromatycznych przestawień, bo bardzo malarskie sceny. Wszystkie prezentowane dzieła są sygnowane i pochodzą z prywatnej kolekcji. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu. Można ją oglądać do 31 grudnia 2022 roku.

fot. Muzeum Miejskie Wrocławia

Salvador Dalí, jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów. Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W latach drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych. Poza tworzeniem wielu wywierających silne wrażenie obrazów, Dalí skupiał uwagę mediów. W 1948 roku wraz ze swoją muzą Galą wrócili do Europy. W 1974 roku Dalí otworzył zaprojektowane przez siebie muzeum – Teatro Museo Dalí w rodzinnym mieście Figueres.. Zmarł w 1989 roku w Figueres. Do jego najbardziej znanych dzieła należą poza obrazami także grafiki zebrane w tematyczne cykle.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj