Wspieranie programów terapeutycznych dla pacjentów i ich rodzin, dofinansowanie badań określających skalę zażywania substancji psychoaktywnych przez młodzież, podnoszenie kwalifikacji terapeutów czy polepszenie warunków leczenia w dolnośląskich placówkach. To działania realizowane przez samorząd województwa, które mają pomóc w walce z problemami uzależnień.
W tym roku, w ramach europejskiego programu, przeprowadzone zostaną badania w szkołach ESPAD. Określą one rozmiary i trendy zjawiska używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w województwie. Oceniają też dostępność i postawy uczniów wobec tych substancji…
Mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
W ramach przyznanej dotacji przez samorząd województwa – blisko 300 tys. złotych – prowadzone są także programy terapeutyczne dla pacjentów i ich rodzin. Wspierane są również oddziały leczenia uzależnień m.in. w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu…
Samorząd województwa prowadzi też działania mające stawić czoła problemowi dopalaczy…
Dotowane są także punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których bez skierowania i co ważne bezpłatnie można przebadać się na obecność wirusa HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. We Wrocławiu badania przeprowadza też stowarzyszenia „Podwale Siedem”…
Urząd marszałkowski co roku przeznacza 1 mln złotych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów uzależnień na Dolnym Śląsku. Środki te pochodzą z tytułu opłat za wydawanie zezwoleń na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi (do 18% zawartości alkoholu) przedsiębiorcom posiadającym siedziby na terenie województwa dolnośląskiego.