Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Smogowy alarm Dolnego Śląska

Facebook

Jak wynika z najnowszego rankingu najbardziej smogowych miejscowości w Polsce, opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy, Nowa Ruda zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dolnośląskie miasto wygrało we wszystkich możliwych kategoriach. Pomiaru dokonał Główny Inspektorat Ochrony środowiska, badania obejmują 2021 rok.

Ranking podzielony jest na trzy kategorie:

  • Najwyższego stężenia pyłów PM10
  • Najwyższego stężenia benzopiren
  • Największej ilości smogowych dni

Jakie miasta znajdują się na liście?

W rankingu brakuję dużych miast, przeważają zwłaszcza małe i średnie miejscowości. Jest to spowodowane wprowadzeniem regulacji i zakazów, takich jak chociażby zakaz spalania węgla i drewna w Krakowie, dzięki czemu powietrze uległo znaczącej poprawie. Podobna sytuacja jest we Wrocławiu, gdzie z roku na rok notowana jest poprawa jakości powietrza. Niepokojąca sytuacją jest fakt, że na liście swoje miejsce znalazły trzy dolnośląskie uzdrowiska, czyli Szczawno-Zdrój, Rabka Zdrój, i Goczałkowice-Zdrój. We wszystkich miejscowościach uwzględnionych w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychanie od dwóch do trzech miesięcy w roku. Z kolei stężenie benzopirenu plasowało się na poziomie od 700 do 1500% dopuszczalnej normy. U lidera rankingu zanieczyszczenia spowodowane smogiem trwały prawie przez całą zimę, 96 dni.

Jak wygląda przyszłość?

Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z bardzo dużą ilością starych kamienic w położonych w dole centrach oraz zapóźnieniem wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim -komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Trzeba łączyć projekty zmniejszające emisje CO2 z ambitnymi projektami termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła i OZE. I to wymaga solidnego wsparcia, szczególnie w obszarze ubóstwa energetycznego – mówi Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj