Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Sokoły wędrowne wracają na Dolny Śląsk

Facebook

Trzynaście młodych sokołów wędrownych wypuścili w okolicach Milicza pod Wrocławiem przyrodnicy. Ptaki pochodzą z hodowli na Słowacji, w Czechach, Polsce i Niemczech. Zamieszkały w trzech sztucznych gniazdach. To jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Projekt wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Populacja sokołów żyjących w naturalnym środowisku na drzewach wyginęła w latach 60. XX wieku. To efekt zatrucia środowiska pestycydem BBT. Sokoły spędzają w sztucznych gniazdach, zawieszonych w koronach drzew blisko dziesięć dni. Przyzwyczajają się do tego miejsca. Po tym czasie gniazda zostaną otwarte. Przynajmniej przez miesiąc będą jeszcze dokarmiane. Po osiągnięciu wieku dwóch – trzech lat założą gniazda w żmigrodzkich lasach.

Akcja realizowana jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. – Od jej początku w 2010 roku reintrodukowano na Dolnym Śląsku już 145 tych ptaków – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. – Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji wyniosła ponad 165 tys. zł.

Akcja przynosi efekty. Sokoły dochowały się siedmiu młodych. W ubiegłym roku informowaliśmy o pierwszym stwierdzonym lęgu sokołów. Przyrodnicy znaleźli wtedy w gnieździe trzy młode: samicę i dwa samce. W kwietniu tego roku kolejne cztery młode sokoły (dwie samice i dwa samce) opuściły sztuczne gniazdo i pod czujnym okiem rodziców ćwiczyły pierwsze samodzielne loty.

Trzynaście młodych drapieżników z niedzielnej akcji została zaobrączkowana. Każdy ptak będzie nosił dwie obrączki: czarną obserwacyjną i zieloną, która oznacza, że ptak pochodzi z terenów leśnych. Obrączki ułatwiają dalsze obserwacje ptaków przy użyciu lornetek.

W 2016 r. przyrodnicy stwierdzili w Polsce 6 zasiedlonych gniazd na drzewach, w tym jedno na Dolnym Śląsku, właśnie w okolicach Żmigrodu. Akcja reintrodukcji jest prowadzona na terenie całego kraju. Działania Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” są także wspierane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

fot. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj