Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Spadek krwiodawstwa na Dolnym Śląsku

Facebook

Najniższy stan zapasów jest w przypadku grupy B Rh-, ale także dawcy z innymi grupami są zachęcani od oddania krwi.

Na stronach internetowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wymowna grafika sugeruje, że niski jest poziom zapasów krwi grupy B Rh– i wszystkich grup z odczynnikiem Rh-.

„Obecnie mamy najniższe stany krwi grupy B Rh-, ale zachęcamy osoby z każda grupą do zgłaszania się i oddawania krwi. Nie jest tak, że w ogóle brakuje krwi dla chorych, ale na pewno z powodu ferii, wyjazdów czy zimnej pogody jest obecnie mniej dawców”

– powiedziała PAP Małgorzata Antończyk, kierownik działu organizacyjnego RCKiK we Wrocławiu.

Krew można oddawać we Wrocławiu i w innych stacjach w regionie – w Głogowie, Lubinie i Legnicy. Trwa też objazdowa akcja krwiodawstwa. W środę autobus ze specjalistami będzie parkował we Wrocławiu przy Aguaparku w godz. 11.00-15.00. W kolejne dni ruszy objazdem po mniejszych miejscowościach regionu. Bedą to m.in. Oborniki Śląskie, Wojcieszów i Oława. Szczegóły są na stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl

Nie można zapominać o zasadach krwiodawcy. Może nim być każda zdrowa osoba. Nie trzeba zaświadczeń o stanie zdrowia, wystarczy dokument tożsamości ze zdjęciem. Przynajmniej przez dobę wcześniej nie wolno pić alkoholu, należy duży pić wody i być po lekkostrawnym posiłku. Krwiodawca ma prawo do dwóch dni wolnych: pierwszy to dzień oddania krwi i następujący po nim.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj