Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Specjalna wiertarka zaprojektowana i zbudowana we Wrocławiu poleci w kosmos!

Facebook

To już niemalże pewne. Projekt, który narodził się na wrocławskiej politechnice i został zrealizowany w firmie Scanway we Wrocławskim Parku Technologicznym jest już o krok o wystrzelenia w przestrzeń suborbitalną. Po co?

Naukowcy zbadają, jak może wyglądać drążenie w kosmicznych skałach i wydobywanie urobku na innych niż Ziemia ciałach niebieskich:

– mówi Dorota Budzyń, liderka projektu i główny konstruktor. Taka wiertarka w niczym nie przypomina narzędzia znanego wszystkim majsterkowiczom i ekspertom od budowlanki:

– mówi Jędrzej Kowalewski, prezes wrocławskiej firmy Scanway. Wewnątrz całej konstrukcji znajdzie się gipsowy odlew, w którym – już w przestrzeni suborbitalnej – zanurzy się wiertło. Czemu gips, a nie jakiś bardziej naturalny materiał – jak skała czy ziemia?

– opowiada Dorota Budzyń. A nad przebiegiem doświadczenia czuwać będzie specjalna aparatura. Składają się na nią dwie kamery, ale to nie wszystko:

– opowiada naszemu reporterowi Konrad Pleban, który w projekcie zajmuje się systemem wizyjnym. Wielkim wyzwaniem jest miniaturyzacja urządzeń. Miejsca w rakiecie jest mało. A kosmiczna technologia wcale nie jest taka drobna…

O naukowcach słyszeliście już na antenie Radia GRA. Wówczas ze swoim projektem zaszli daleko, jak jeszcze nikt wcześniej – znaleźli się w ścisłym gronie finalistów kosmicznego eksperymentu. Mieli jednak przed sobą jeszcze kilka etapów. Teraz jest już po wszystkim i przed eksperymentatorami – prosta droga do wystrzelenia ich urządzenia w przestrzeń:

Wystrzelenie eksperymentu to zwieńczenie dwóch lat pracy… zanim jednak wrocławscy naukowcy wyślą swoją wiertarkę w kosmos… muszą wysłać samych siebie. Na koło podbiegunowe:

– opowiadają Dorota Budzyń i Jędrzej Kowalewski w rozmowie z reporterem Radia GRA Damianem Zdancewiczem.

Takiego eksperymentu nikt do tej pory nie przeprowadzał. Wyniki badań przysłużą się ludzkości, która kiedyś być może będzie w stanie wysłać rakietę na asteroidę i wydobywać z niej bardzo rzadkie pierwiastki. Np. platynę na Ziemi spotyka się nieczęsto. Tymczasem niektóre ciała niebieskie niemalże w całości składają się z tego surowca. Żal nie skorzystać!

Projekt zwie się DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego). Wystrzelony zostanie z kosmodromu Esrange na północy Szwecji. Prawdopodobnie już w marcu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024