Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Śpiewający Wrocław – rozmowa z dyrektorem Wratislavia Cantans

Facebook

Śpiewający Wrocław - tak wprost brzmi nazwa jednego z najważniejszych festiwalu muzyki klasycznej w Europie. W różnym miejscach naszego miasta możemy znaleźć spozierającą na nas z plakatu promocyjnego twarz. To meduza inspirowana obrazem Caravaggia, a jednocześnie maska teatralna, która symbolicznie oddaje ducha tegorocznej edycji Wratislavii Cantans. Zamyka się on w haśle Deklamacja i śpiew.

O tegorocznej, 52. edycji Wratislavii Cantans, z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem generalnym festiwalu rozmawia Katarzyna Aszkiełowicz.

– Tegoroczna odsłona festiwalu ma bardzo charakterystyczny rys. Wskazuje na to hasło oraz obecność w repertuarze Claudio Monteverdiego, jednego z pierwszych twórców oper. Wratislavia zmienia kurs?

– Sir John Gardiner nazwał Monteverdiego Szekspirem muzyki. Ten dyrygent będzie obecny na festiwalu już po raz czwarty. To jakiś sentyment do Wrocławia?

– Gdzie w tym całym zamieszaniu odnajduje się budynek NFM? Koncerty Wratislavii od czasów Markowskiego odbywają się nie tylko na salach koncertowych, ale również na salach uniwersyteckich i kościołach. Budynek NFM stał się nową świątynią muzyki?

– Tworzycie przestrzeń nie tylko dla piękna (bo takie jest hasło NFM), ale i dla elitarności?

– Czy po tylu latach pracy jest Pan w stanie jeszcze słuchać muzyki jedynie dla przyjemności?

– Czego słucha Andrzej Kosendiak po godzinach?

Z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem generalnym festiwalu rozmawiała reporterka Radia GRA – Katarzyna Aszkiełowicz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023