Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Spór na Uniwersytecie Wrocławskim. Mediacje związkowców i uczelni zakończone fiaskiem

Facebook

Związki zawodowe nie znalazły porozumienia z Uniwersytetem Wrocławskim. Spór dotyczy kwestii podwyżek dla pracowników. Te będą, ale niższe niż chciały związki. Domagali się bowiem podwyżek rzędu 430 zł do wynagrodzenia zasadniczego dla osób zatrudnionych na stanowiskach innych niż nauczycielskie oraz 120 zł dla nauczycielek i nauczycieli

wroclaw.pl
wroclaw.pl

Jak tłumaczy Andrzej Jabłoński, przewodniczący komisji zakładowej Solidarności, Uniwersytetu Wrocławskiego, chodzi o odpowiedni podział subwencji od ministra…

Mówi Andrzej Jabłoński, przewodniczący komisji zakładowej Solidarności, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ministerstwo Nauki wyznaczyło nawet mediatora, który miał zaradzić w rozwiązaniu sporu. Zamiast rozwiązania udało się tylko podpisać protokół rozbieżności ustalający w jakich punktach związki zawodowe i uczelnia się zgadzają, w jakich nie. Spór trwa od marca, a od tego czasu związki nie wykazały chęci zawarcia kompromisu – ocenia doktor habilitowany Ryszard Balicki, pełnomocnik rektora uczelni do spraw kontaktów z mediami.

Mówi Ryszard Balicki, pełnomocnik rektora uczelni do spraw kontaktów z mediami.

Jak dodaje Ryszard Balicki – w tym roku uczelnia dostała dwie subwencje od ministerstwa, które mogłyby być rozpatrywane w kontekście podwyżek. W marcu było to 20 i pół miliona złotych oraz w maju niewiele ponad 13 milionów złotych, docelowo na tak zwane podniesienie potencjału uczelni. O jakie sumy podwyżek chodzi? Jakich pieniędzy dla pracowników domagają się związki zawodowe?

Mówi Andrzej Jabłoński, przewodniczący komisji zakładowej Solidarności, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jaką propozycję podwyżek dla nauczycieli akademickich ma w takim razie sama uczelnia?

Tłumaczy Ryszard Balicki, pełnomocnik rektora uczelni do spraw kontaktów z mediami.

Są też dobre informacje. Uniwersytet Wrocławski znalazł się w gronie 10 uczelni – laureatów ministerialnego konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnie Badawcze. Oznacza to, że w latach 2020 – 2026 mają dostawać subwencje zwiększone o 10 procent. Szacunkowo może chodzić o kwotę około 350-400 milionów złotych. To powinno przełożyć się na większe pieniądze także dla pracowników…

mówi Andrzej Jabłoński, przewodniczący komisji zakładowej Solidarności, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nieco inne zdanie na ten temat mają przedstawiciele uczelni – wyższa o 10 procent subwencja nie oznacza dziesięcioprocentowej podwyżki płac dla pracowników – tonuje nastroje doktor habilitowany Ryszard Balicki, pełnomocnik rektora uczelni do spraw kontaktów z mediami.

Tymczasem związki zawodowe zastanawiają się nad kolejną formą dochodzenia swoich racji, nie ustają w walce o podwyżki, choć jednocześnie nie chcą paraliżować działania uczelni i zakładają, że klasyczny strajk jest w tym przypadku ostatecznością.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024