Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Sprawdzamy jak koronawirus wpływa na rynek nieruchomości

Facebook

We wrześniu tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego oczekiwania wynajmujących mieszkania w największych Polskich miastach rozbiegły się w dwóch różnych kierunkach.

Jak się okazało Wrocław znalazł się akurat w gronie tych miast w których wynajmujący nieznacznie podnieśli swoje oczekiwania względem sierpnia…

Mniej natomiast niż we Wrocławiu oczekiwali wynajmujący mieszkania w Krakowie czy Poznaniu.

Studenci w tym roku mieli większy wybór mieszkań na rynku, gdyż jak się okazuje nie każdy decydował się na przyjazd i wynajem. We wrześniu na rynku dostępne było o 40% więcej dostępnych ofert niż przed rokiem.

Wyjaśnia Kasia, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Największe wahania średnich stawek zaobserwowano względem metrażu…

Koronawirus jednak wpłynął na rynek nieruchomości i chociaż we wrześniu można było zaobserwować podwyżki cen za wynajem mieszkań to w skali roku w większości Polskich miast zaobserwowano spadki średnich stawek odstępnego…

 

Wiemy już jak sytuacja wyglądała do tej pory jeżeli chodzi o rynek wynajmu, czy jest to natomiast dobry czas na inwestycję i kupno mieszkania?

 

 

W przypadku poszczególnych metraży, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – wahania średnich stawek nie przekroczyły 0,7%.

Chodź pierwsza fala pandemii koronawirusa nie obniżyła znacząco cen ofertowych mieszkań to wpłynęła na wyhamowanie wzrostów zwłaszcza na rynku wtórnym…

I jak dodaje Marcin Kaźmierczak, redaktor bankier.pl – przede wszystkim kupującym mogą mieć trudności z uzyskaniem finansowania ze strony banków, które zaostrzyły politykę kredytową, zwłaszcza wobec przedstawicieli branż szczególnie zagrożonych wzrostem bezrobocia. W związku z czym pracujący np. w gastronomii czy turystyce, nawet w przypadku teoretycznej zdolności kredytowej czy 20% wkładu własnego – mogą nie otrzymać zgody na kredyt hipoteczny, a w konsekwencji nie dokonać zaplanowanej transakcji.

 

W tej chwili trudno ocenić w jaki sposób druga fala pandemii wpłynie na rynek nieruchomości i ceny…

 

Podczas pandemii wiele osób zabrało się za remontowanie swoich przestrzeni, bo przecież spędzamy w nich więcej czasu. Czy koronawirus wpłynął zatem na to czy wybieramy mieszkania czy domy?

 

 

Mówi Marcin Kaźmierczak, redaktor bankier.pl Tegoroczny wrzesień przyniósł także drugi w historii wynik jeżeli chodzi o liczbę pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Było ich o 16% więcej w relacji do września 2019 roku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021