Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Stanowisko fotowoltaiczne, które wytwarza zielony wodór

Facebook

Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Teraz prowadzą badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli. Stanowisko znajduje się na terenie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych IASE, przy Hali Stulecia. Składa się z czterech paneli oraz części wewnętrznej, czyli szafy elektrycznej z falownikiem, dwoma akumulatorami i […]

fot. SKN PWr "Płomień"

Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Teraz prowadzą badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli. Stanowisko znajduje się na terenie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych IASE, przy Hali Stulecia. Składa się z czterech paneli oraz części wewnętrznej, czyli szafy elektrycznej z falownikiem, dwoma akumulatorami i aparaturą pomiarową, dzięki której można śledzić w stanie rzeczywistym m.in. napięcie i natężenie prądu wytwarzane przez panele. Do stanowiska jego twórcy podłączyli także skonstruowany przez siebie układ wodorowy.

Obecnie największą barierą w rozwoju instalacji OZE jest niestabilność źródeł energii i przeciążenia w sieci dystrybucyjnej – wyjaśnia Tomasz Rybak, student energetyki, członek Studenckiego Koła Naukowego „Płomień”. – Możliwość wytwarzania wodoru w momentach największej produkcji energii z OZE, przy magazynowania go w bezpieczny i wydajny sposób, jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego jako koło, razem z doktorantami Dominikiem Bieleckim i Krystianem Krochmalnym, zbudowaliśmy stanowisko do wytwarzania zielonego wodoru w elektrolizerze PEM (z ang. Proton Exchange Membrane), które jest zasilane energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.

fot. SKN PWR „Płomień”

O tym, jak działa to stanowisko, na czym polegają badania, które są tam prowadzone i jaki jest ich cel, można przeczytać tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj