StartWiadomości Wiadomości dnia

Stare tramwaje zamiast niskopodłogowych autobusów? Magistrat konsultuje linię 16 z Tarnogaju do ZOO

Do wyboru są dwie możliwości: przez Pułaskiego lub przez dworzec główny, Kołłątaja i plac Dominikański.

– wyjaśnia Adam Więcek z magistratu. Druga możliwość jest trochę bardziej skomplikowana, wymaga zmiany aż dwóch innych linii:

– tutaj czas przejazdu z Tarnogaju na „Grunwald” wynosi około 28 minut, ale w zamian mieszkańcy Tarnogaju dostają więcej tramwajów na dworzec i do Galerii Dominikańskiej, a mieszkańcy ul. Pułaskiego – połączenie z Krzykami i Biskupinem.

 

To, co spędza sen z powiek mieszkańcom osiedla, to jednak kwestia linii autobusowych. Niedawno dowiedzieli się, że na ich osiedle przestanie kursować autobus 134. Teraz usłyszeli też, że stracą dostęp do kursów linii 145:

– zauważa radny osiedla Tarnogaj Michał Sikorski. W tej sprawie rada skierowała do miasta pismo, w którym pyta o planowaną częstotliwość linii 16 i to, jak często pojadą tam tramwaje niskopodłogowe.

– dodaje Sikorski.

 

Adam Więcek potwierdza: los linii 145 jest już przesądzony. Nie zniknie wprawdzie z ulic, ale nie będzie już zajeżdżała na Tarnogaj. Jak tłumaczy, będzie to powrót do stanu sprzed kilku lat, kiedy to z Tarnogaju zabrano dwie linie tramwajowe (15 i 22) i skierowano tam w zamian właśnie autobus 145:

Jak się okazuje – faktycznie zamiana autobusu na tramwaj sprawi, że pojazdy niskopodłogowe będą przez to na Tarnogaju pojawiały się rzadziej:

– wyjaśnia Więcek. Obawy mieszkańców Tarnogaju wydają się więc słuszne. Już od ponad dwóch lat po mieście jeżdżą tylko w stu procentach niskopodłogowe autobusy. Z tramwajami jest różnie – niską podłogę ma tylko co trzeci, a i tak wiele z nich wejście pozbawione schodów ma tylko w środkowym członie.

 

A co z linią 134? Urzędnicy nie chcą łączyć zmiany tej trasy ze sprawą tramwaju 16:

– mówi Więcek.

 

W sprawie linii 16 samorządy osiedlowe mają czas na wypowiedź do końca lutego. Potem rozpocznie się kolejny etap konsultacji – już bezpośrednio z pasażerami.

Zostaw komentarz