W środę, 22 marca, rusza rekrutacja do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. O czym należy pamiętać, chcąc zapisać dziecko do przedszkola oraz ile dodatkowych punktów rekrutacyjnych można uzyskać posiadając Nasz Wrocław MAX?

W tegorocznej rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przygotowano ponad 6,5 tys. miejsc. O te miejsce mogą się ubiegać dzieci zamieszkujące we Wrocławiu i urodzone w latach 2017-2020.
W tym roku po raz drugi rekrutacja będzie przebiegać w pełni elektronicznie. Ważne jest jednak to, by rodzic posiadał aktywny profil zaufany lub e-PUAP. W innym wypadku nie wprowadzi on wniosku w systemie rekrutacyjnym i będzie musiał złożyć go osobiście w placówce, co też będzie możliwe.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Dwa etapy rekrutacji
Wnioski w elektronicznym systemie rekrutacji można składać od 22 do 29 marca. W tym celu – po zalogowaniu należy:
- podać dane dziecka i rodziców,
- wybrać trzy przedszkola,
- zaznaczyć spełniane kryteria,
- dodać wymagane załączniki,
- podpisać wniosek profilem zaufanym.
Tak jak w ubiegłych latach, wybieramy trzy placówki. Zaczynając od przedszkola, do którego chcielibyśmy w pierwszej kolejności zapisać dziecko
– mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.
Jeśli nie uda się zakwalifikować dziecka do wybranych placówek, rodzicom zaproponowane zostanie miejsce w innym przedszkolu, które dysponuje wolnymi miejscami
– dodaje.
Jeżeli rodzice nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanego miejsca, powinni wziąć udział w drugim etapie rekrutacji (uzupełniającej), który rusza 12 czerwca. W obu etapach o przyjęciu dziecka do placówki decyduje liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych.
Więcej punktów z Nasz Wrocław MAX
Nowym kryterium, które obowiązuje w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, jest posiadanie aktywnego statusu podatnika w programie Nasz Wrocław MAX – za co można uzyskać 50 pkt.
W ten sposób chcemy wyróżnić rodziców, którzy aktywnie biorą udział w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT i mają meldunek stały we Wrocławiu, co jest niezbędne, by posiadać aktywny status Nasz Wrocław MAX
– podkreśla Marcin Miedziński.
Po liczbie osób na stałe zameldowanych we Wrocławiu można m.in. dokładniej oszacować niezbędną liczbę miejsc w placówkach oświatowych na terenie danego osiedla, liczbę planowanych inwestycji, jak również przygotować optymalny rozkład jazdy autobusów i tramwajów.
Punkty także za Nasz Wrocław
30 pkt. w rekrutacji można będzie otrzymać posiadając wyłącznie aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław, czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu. To kryterium obowiązywało również w ubiegłym roku.
Początek rekrutacji do miejskich przedszkoli 22 marca o godz. 12.00. Wnioski można składać do 29 marca do godz. 15.00.
Więcej miejsc w przedszkolach
W latach 2018-2022 we Wrocławiu przybyło 6 014 nowych miejsc przedszkolnych w placówkach publicznych. Obecnie trwa budowa 6 przedszkoli dla 1 300 maluchów.
We Wrocławiu mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Także w tegorocznej rekrutacji każde dziecko znajdzie miejsce w publicznej placówce
– podkreśla Marcin Miedziński.
Jeżeli chodzi o dzieci obcokrajowców, w tym ukraińskich uchodźców, biorą oni udział w rekrutacji na takich samych zasadach
– podkreśla.
Od września rozpoczną funkcjonowanie nowe przedszkola przy ul. Asfaltowej i al. Hallera, oraz placówki publiczne (wrzesień/październik): Przedszkole LaFi przy ul. Lekcyjnej i Wrocławskie Skauty VII przy ul. Marszowickiej.
- Rekrutację do przedszkola przy ul. Asfaltowej prowadzi nr 111 przy ul. Skwerowej 14.
- Rekrutację do przedszkola przy al. Hallera prowadzi Zespół Przedszkoli nr 1 przy ul. Kolbuszowskiej 6.
Nowe miejsca w przedszkolach publicznych
- 2018 r. – 1318 miejsc
- 2019 r. – 685 miejsc
- 2020 r. – 1830 miejsc
- 2021 r. – 1390 miejsc
- 2022 r. – 791miejsc
- 2023 r. – 900 miejsc (trwa budowa 6 placówek na 1 300 miejsc)
Jak uzyskać status Nasz Wrocław MAX?
Po pierwsze – trzeba zarejestrować się w programie Nasz Wrocław (podając imię, nazwisko, PESEL czy adres e-mail) i uzyskać aktywny Status Podatnika – czyli potwierdzić fakt rozliczenia podatku za ubiegły rok we Wrocławiu. Można to wykonać poprzez:
- elektroniczną aktywację statusu,
- zdalną aktywację statusu poprzez czat wideo,
- stacjonarną aktywację statusu.
By uzyskać status MAX, należy dodatkowo potwierdzić meldunek stały we Wrocławiu. Można to zrobić okazując informację o zameldowaniu z aplikacji mObywatel lub pobraną ze strony gov.pl albo zaświadczenie uzyskane w Centrum Obsługi Mieszkańca:
- za pośrednictwem platformy ePUAP (z dopiskiem „Nasz Wrocław MAX” w temacie),
- w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Kotlarskiej 41
- poprzez czat wideo
- Korzyści z programu Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX
Rozliczając podatek we Wrocławiu i będąc zameldowanym w naszym mieście, skorzystamy łącznie z 19 bezpłatnych wejściówek czy zniżek w blisko 70 punktach na terenie miasta. Korzystając z darmowych wejść oraz zniżek z Naszym Wrocławiem, zaoszczędzimy nawet 1000 zł, natomiast z Naszym Wrocławiem MAX – nawet ponad 2 500 zł. Uzyskamy też dodatkowe punkty w rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych.