Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Straż Miejska ponownie sprawdzi, czym wrocławianie palą w piecach. Zapowiedziano kontrole na kilku osiedlach

Facebook

Strażnicy mają pojawić się między innymi na Szczepinie, Przedmieściu Świdnickim, Partynicach i na Hubach. Kontrole odbywają się bezpośrednio w domach, poprzez pobranie próbki popiołu, oraz z powietrza, z pomocą dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

fot. Straż Miejska Wrocławia
fot. Straż Miejska Wrocławia

Czym w takim razie wolno palić?

W związku z kryzysem energetycznym, rząd tymczasowo dopuścił używanie do ogrzania się węgla brunatnego oraz produktów w postaci stałej, przeznaczonych do spalania, takich jak koks czy kostki z miału węglowego. Pamiętajmy jednak, że przepisy nadal nie dopuszczają spalania śmieci, starych opon czy wilgotnego drewna.

Żadne przepisy nie dopuszczają jednak w dalszym ciągu spalania odpadów czy np. wilgotnego drewna. Za takie zachowanie strażnicy miejscy wciąż mogą wystawiać mandaty podczas kontroli- mówi Piotr Szereda, oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia.

Absolutnie niedopuszczalne jest zatem spalanie wszelkich odpadów, czyli np. plastikowych butelek, płyt, mebli, ram okiennych, zarówno wykonanych z plastiku, jak i tych drewnianych, lakierowanych oraz opon. Żadne wypowiedzi polityków czy innych osób tego nie zmieniają i apelujemy, żeby wrocławianie o tym pamiętali dla zdrowia nas wszystkich- dodaje Piotr Szereda, oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia.

Harmonogram kontroli

  • 21.11 Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki
  • 22.11 Przedmieście Oławskie, Żerniki
  • 23.11 Szczepin, Swojczyce
  • 24.11 Szczepin, Przedmieście Świdnickie
  • 25.11 Gajowice, Huby
  • 26.11 Partynice
  • 27.11 Partynice

Straż Miejska posiada upoważnienie prezydenta Wrocławia. Mimo że lista kontrolowanych osiedli jest ogólnodostępna, to nie oznacza to braku kontroli w innych częściach Wrocławia. Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w piecu niedozwolone substancje, możemy zadzwonić na numer alarmowy 986.

Tylko w ciągu dwóch lat funkcjonariusze przeprowadzili kilkanaście tysięcy kontroli.

W 2021 roku wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 7,5 tysiąca kontroli i wystawili 149 mandatów na kwotę ponad 45 tysięcy złotych. Skontrolowano w sumie ponad 4200 pieców. W 2020 roku licznik „wskazał” blisko 5 tysięcy kontroli, ponad 200 wykroczeń i 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tysięcy złotych.

O to przykład, jednej z nich, przeprowadzonej z użyciem drona.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj