StartW Radiu Gra Wiadomości dnia

Studenci Politechniki Wrocławskiej będą eksperymentować w kosmosie!

To część wielkiego naukowego projektu badającego możliwość wydobywania minerałów z asteroid, choć oczywiście do lądowania na takim ciele niebieskim jest jeszcze daleko. Czym zajmie się urządzenie, które budują studenci?

– opowiadają członek projektu, Maksymilian Żurman i jego liderka – Dorota Budzyń. Studenci gościli już na kosmodromie na kole podbiegunowym, z którego ich urządzenie – wraz z eksperymentami trzech innych europejskich ekip – ma polecieć w przyszłym roku w przestrzeń. Rakieta wzniesie się na wysokość 100 kilometrów i pozostanie w kosmosie… przez maksymalnie dwie minuty. Wydaje się, że to niewiele – ale taka wyprawa oznacza długie miesiące teoretycznej i praktycznej pracy. Bo odpowiedzialność jest olbrzymia, tłumaczą młodzi konstruktorzy:

Gdy eksperyment wróci z kosmosu, młodych naukowców czeka jeszcze kilka miesięcy obliczeń i analizowania wyników. Nie wiedzą jeszcze, jak bardzo interesujące rezultaty uda im się uzyskać – ale już teraz wiadomo, że projekt ma niebagatelne znaczenie:

Z młodymi naukowcami rozmawiał Damian Zdancewicz.

Zostaw komentarz