Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Studenci zrobili… papierowe meble. Zaskakująco trwałe i solidne! [ZOBACZ GALERIĘ]

Facebook

Funkcjonalne, oryginalne, estetyczne i – wbrew pozorom – trwałe. A przy tym – bardzo tanie. Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali meble wykonane… z papieru. To efekt zaledwie dwutygodniowych warsztatów II Letniej Akademii Architektury, podczas których samodzielnie nie tylko zaprojektowali, ale także wykonali oryginalnych rozmiarów prototypy swoich niezwykłych pomysłów.

Temat przewodni tegorocznej edycji warsztatów brzmiał „Work&Chill”, czyli – praca i wypoczynek. Jednym z ciekawszych projektów były wielkie, obite miękkim materiałem i zabudowane ścianami z trzech stron „schody”, w których można się schować przed światem:

– tłumaczy jedna z autorek projektu Schodów, Natalia Pośnik.

Projekty studentów to oczywiście nie jest „sztuka dla sztuki”. Część mebli zamierza u siebie postawić uczelnia. Niektóre – będą natomiast służyć za pawilony wystawiennicze. Takim meblem jest ogromna, tekturowa… jaskinia. Do której można wejść. W środku – jakby wydrążone w skale półki, podświetlone delikatnie niebieskimi lampkami – gdzie będzie można prezentować przedmioty:

– uważa Magdalena Gruna z firmy Vectorworks – produkującej program, który wykorzystali studenci do projektowania swoich prac.

Jeden z mebli trafi natomiast do Muzeum Współczesnego przy pl. Strzegomskim. Wygląda z pozoru jak wielki regał albo meblościanka z półkami na książki, telewizor, trofea czy domowe sprzęty. Ma jednak kształt dopasowany do charakterystycznego kształtu budynku, w którym stanie:

– przy odpowiedniej dozie cierpliwości zamiast pił czy wyrzynarek wystarczy… nożyk do tapet, twierdzi Piotr Pańczyk, jeden z projektantów i wykonawców „meblościanki”. Co ciekawe – w tym okazałym meblu jedyne gwoździe to te, dzięki którym przytwierdzone zostały ozdobne, drewniane wykończenia. Ścianki i półki regału trzymają się na specjalnie zaprojektowane „zatrzaski”.

Studenci zaprezentowali także wykonany z kartonu narożnik ze stolikiem, czy ośmioboczny mebel, który – w zależności od tego, ja którym boku go ustawimy – może przyjąć nawet kilkadziesiąt (sic!) różnych funkcji.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj