Dzisiaj 17 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Popularna układanka znana jest niemal na całym świecie, od lat bawi i zmusza ludzi do myślenia. Kto ją wynalazł? A kto ułożył najszybciej?
Kostka Rubika została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernő Rubika. Jej celem było stworzenie trójwymiarowego modelu, który można obracać w każdym kierunku. Początkowo, kostka była przedmiotem naukowym, ale za sprawą zainteresowania ze strony matematyków i inżynierów, bardzo szybko zyskała na popularności, jako układanka.
Od tamtej pory, Kostka Rubika stała się jednym z najpopularniejszych gadżetów na świecie. Miliony ludzi z całego globu próbują rozwiązać ją w jak najkrótszym czasie, a zawody w rozwiązywaniu Kostki Rubika przyciągają coraz większe rzesze fanów. Aktualny rekord świata to 3,47 sekudny, został on ustanowiony przez Chińczyka Yushenga Du w 2018 roku. Ciekawe są też inne rekordy związane z układaniem kostki:
- Amerykanin Max Park w 6,82 s ułożył kostkę jedną ręką
- Amerykanin Daniel Rose-Levine w 16,96 s ułożył kostkę stopami
- Amerykanin Tommy Cherry w 14,67 s ułożył kostkę ze zawiązanymi oczami
- Włoch Sebastian Tronto ułożył kostkę w najmniejszej liczbie ruchów – tylko 16
Dlaczego Kostka Rubika jest tak popularna? Można wymienić kilka powodów. Przede wszystkim, rozwiązywanie układanki to wyzwanie intelektualne, które angażuje naszą wyobraźnię, kreatywność i zmysł logiczny. To także sposób na spędzenie czasu w towarzystwie przyjaciół i rodziny, którzy próbują razem rozwiązać układankę.