Święto jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Obchodzone jest każdego roku i upamiętnia uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Przez wielu uznawane jest za przełomowe w historii Polski.
Historia uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisaną konstytucją. Miała na celu reformę ustroju politycznego, gospodarczego i społecznego Rzeczypospolitej. Konstytucja wprowadziła wiele zmian, m.in. likwidację liberum veto, które pozwalało na blokowanie decyzji Sejmu przez wyłącznie jednego posła. Oprócz tego wprowadzono również prawa wyborcze dla szlachty i uprawnień króla.
Znaczenie święta 3 maja
Święto 3 maja ma duże znaczenie dla Polaków. Konstytucja była zasadniczą zasadą w postępowaniu Państwa Polskiego i ustanowienia równości prawa wobec wszystkich. Wprowadzenie Konstytucji było początkiem stabilizacji w Polsce. Konstytucja stała się symbolem polskiej walki o wolność i niepodległość.
Obchody święta 3 maja
Święto 3 maja obchodzone jest w Polsce od 1792 roku. Obchody składają się z wielu wydarzeń, m.in. uroczystych mszy, przemówień, marszów i koncertów. W większych miasta odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty muzyki klasycznej, wystawy sztuki i pokazy sztucznego ognia. Wiele osób ubiera się w biało-czerwone barwy narodowe i wyrusza na ulice miast, aby uczcić to ważne święto.