Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Sześciu oszustów finansowych zatrzymanych za wyłudzanie kredytów

Facebook

Wyłudzali kredyty, oszukiwali banki i wyciągali resztki majątku od ludzi potrzebujących finansowej pomocy. Często od tych, którzy nawet nie mieli pojęcia, co tak naprawdę podpisują. Wrocławska prokuratura regionalna zatrzymała sześciu nieuczciwych pośredników finansowych, którzy dokonywali oszustw finansowych na wielką skalę.

Mówi prokurator Anna Zimoląg:

Przestępcy prowadzili kilka firm, dodaje:

Podejrzani wykorzystywali nieporadność swoich klientów w kwestiach bankowych i finansowych. A ponadto ich zaawansowany wiek oraz trapiące ich choroby:

– zwraca uwagę prokurator Anna Zimoląg. Oszuści – jak twierdzą śledczy – dostosowywali swoje metody do konkretnego klienta, ale powtarzali pewne schematy:

Z BIK-u po prostu nie da się wykreślić swoich danych. Ale poszkodowanym wmawiano, że wystarczy przyprowadzić ludzi, którzy będą „opiekunami kredytu” czy „osobami pośredniczącymi”:

– a takie coś jest po prostu niemożliwe! Oszuści wprowadzali też swoich klientów co do faktu współpracy z bankami:

– koszty takie wynosiły nawet 20% wartości kredytu brutto. Niekiedy pośrednicy kazali też podpisywać swoim ofiarom nawet kilka różnych umów na – rzekomo – jeden kredyt. Koszty rosły wtedy tak bardzo, że przewyższały zarobki klientów. Ofiarami padały też banki, którym nieuczciwi pośrednicy przekazywali np. dokumenty zawierające fałszywe informacje co do zdolności kredytowej klienta.

W ten sposób oszukano kilka tysięcy pokrzywdzonych:

Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia. Za oszustwa – do dwunastu lat. Normalnie groziłoby im tylko osiem lat odsiadki, ale uczynili sobie ze swojej działalności stałe źródło dochodu. A to zwiększa ustawowe zagrożenie karą i uniemożliwia wymierzenie jej najniższego wymiaru.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj