StartWiadomości Wiadomości dnia

To jedna z największych inwestycji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Przełomem w ochronie przeciwpożarowej cennego zabytku ma być instalacja nowoczesnego sytemu gaszenia mgłą wodną. Przy budynku muzeum umieszczony został już podziemny zbiornik, a zgromadzona w nim woda w czasie pożaru czerpana będzie za pomocą pompy i tłoczona do instalacji gaśniczej wyposażonej w dysze mgłowe. Wewnątrz budynku będzie się znajdować aż 700 tego typu dysz. Zainstalowane zostaną one także na zewnątrz obiektu.

Obecnie trwa adaptacja przebudowanych pomieszczeń.

Prace mają zakończyć się w grudniu tego roku. To jednak nie wszystko. W ramach projektu w internecie pojawiły się zdjęcia oraz prezentacje przedstawiające najciekawsze z muzealiów zgromadzonych w dusznickim młynie papierniczym. Zdigitalizowanych zostało ponad 400 pozycji inwentarzowych: od starych pocztówek do wielkogabarytowych maszyn papierniczych.

– tłumaczy Joanna Seredyńska, wicedyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14 oraz środków samorządu województwa dolnośląskiego.

Zostaw komentarz