Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

To jedna z największych inwestycji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Facebook

Blisko 10 milionów złotych to koszt jednej z największych inwestycji, jakie do tej pory realizowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W ramach projektu wykonana zostanie renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz przeprowadzona zostanie konserwacja i digitalizacja zbiorów.

Przełomem w ochronie przeciwpożarowej cennego zabytku ma być instalacja nowoczesnego sytemu gaszenia mgłą wodną. Przy budynku muzeum umieszczony został już podziemny zbiornik, a zgromadzona w nim woda w czasie pożaru czerpana będzie za pomocą pompy i tłoczona do instalacji gaśniczej wyposażonej w dysze mgłowe. Wewnątrz budynku będzie się znajdować aż 700 tego typu dysz. Zainstalowane zostaną one także na zewnątrz obiektu.

Obecnie trwa adaptacja przebudowanych pomieszczeń.

Prace mają zakończyć się w grudniu tego roku. To jednak nie wszystko. W ramach projektu w internecie pojawiły się zdjęcia oraz prezentacje przedstawiające najciekawsze z muzealiów zgromadzonych w dusznickim młynie papierniczym. Zdigitalizowanych zostało ponad 400 pozycji inwentarzowych: od starych pocztówek do wielkogabarytowych maszyn papierniczych.

– tłumaczy Joanna Seredyńska, wicedyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14 oraz środków samorządu województwa dolnośląskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj