Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

To koniec… wakacji

Facebook

85 tyś wrocławskich żaków rozpoczęło nowy rok szkolny 2019/20. Szkoły średnie zmagają się w tym roku z podwójnym rocznikiem, który ze zdwojoną siłą wpisał się w listy rekrutacyjne po wygaszeniu gimnazjów.

pixabay
pixabay

Reforma była pomysłem rządu, jednak we Wrocławiu i całej Polsce wyzwania jakie za sobą niesie stanęły przed samorządami. Miasto podczas wakacyjnych remontów wydało ok. 40 mln złotych na modernizację placówek – szkół i przedszkoli, m.in. na nowe boiska, nowe kuchnie, ocieplenie budynków.

Mówi Mirosława Chodubska – prezes ZNP w regionie.

Największym problemem i wyzwaniem stawianym na początku nowego roku szkolnego jest pytanie czy konieczne będą dwie zmiany…

Rok szkolny rozpoczął się m.in. w 46 szkołach średnich, dla których będzie to wyjątkowy czas – pierwszy po wygaszeniu gimnazjów, podczas którego nauczyciele będą realizować równocześnie dwie podstawy programowe. W Liceum Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry przy ul. Haukego-Bosaka 33 uruchomionych zostało aż 17 pierwszych klas: dziewięć oddziałów po szkole podstawowej i osiem po gimnazjum.

W kuluarach mówi się także o skróceniu przerw do 5 minut. To również może mieć negatywne efekty…

Odwiedziliśmy też uczniów Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej. Jak żacy z najlepszego liceum w regionie spędzili wakacje?

Przypomnijmy, że od 2 września zaczęło działać nowe przedszkole nr 17 przy ul. Okulickiego na Zakrzowie. Budowa ośmiooddziałowej placówki dla dwustu dzieci kosztowała blisko 8 mln złotych. Do końca roku planowane jest również otwarcie przedszkola na Stadionie Wrocław (350 miejsc). Trwa też budowa przedszkola przy ul. Jackowskiego, w 2020 r. przyjętych tam zostanie dwieście dzieci.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj