Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„To są płuca Leśnicy, Maślic i Złotnik”. Trwa ogroma wycinka Lasu Mokrzańskiego

Facebook

Spór o Las Mokrzański nabiera coraz większego rozpędu. Aktywiści walczący o zaprzestanie wycinek stworzyli petycję, która zostanie przekazana do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, a także władz gminy Miękinia i Miasta Wrocław. Swoje podpisy w tej sprawie złożyło już ponad cztery i pół tysiąca mieszkańców.

fot.: Ratujmy Las Mokrzański

O to co dzieje się w Lesie Mokrzański postanowiliśmy zapytać najpierw okolicznych mieszkańców.

W sprawę zaangażowali się okoliczni aktywiści. Twierdzą, że wycinane są dojrzałe dęby i sosny, a las stanowi naturalny filtr, który produkuje tlen, zatrzymuje wodę podczas suszy, a także chroni mieszkańców przed smogiem i upałem. O ekologicznych aspektach sprawy mówił Robert Sujkowski, mieszkaniec Leśnicy i członek komitetu społecznego Ratujmy Las Mokrzański.

Grzegorz Idziak z komitetu społecznego Ratujmy Las Mokrzański uważa, że wycinki lasu powinny odbywać się dopiero po rozmowach z mieszkańcami.

Aktywiści uważają też, że konsultacje społeczne nie są przeprowadzane w prawidłowy sposób.

O stanowisko w kwestii petycji zapytaliśmy też Waldemara Zarębę z Nadleśnictwa Miękinia

W rozmowie z naszym reporterem jedna z mieszkanek stwierdziła, że z okolicznych dębów znikają tabliczki informujące, że drzewa są chronione. Poprosiliśmy nadleśniczego o ustosunkowanie się do tej sprawy.

Aktywiści postulują także, żeby władze Wrocławia zbadały sprawę wycinek i skonsultowały Plan Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Miękinia na przyszłe lata. Stanowisko magistratu przedstawił nam Marcin Obłoza z Urzędu Miasta Wrocław.

Nowy Plan Urządzenia Lasu zostanie przygotowany na lata 2022-2031. Protestujący mieszkańcy chcieliby, żeby w dokumencie uwzględniono społeczną i klimatyczną funkcję Lasu Mokrzańskiego

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj