Radio Gra Wrocław

Trwa akcja „Choinka dla życia”. Oddaj krew i odbierz drzewko!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na Honorowych Dawców Krwi, którzy podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Krwiodawców.

Kiedy odbędzie się akcja?

Akcja rozdawania choinek rozpoczęła się dzisiaj, 14 grudnia o godzinie 7:00 i potrwa do godziny 17:00- krew można oddawać do godziny 17:30. Osoby, które tego dnia oddadzą krew w jednym z wyznaczonych punktów, otrzymają w podziękowaniu naturalne drzewko prosto z lasu.

Naturalna czy sztuczna?

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Poniżej grafika przedstawiająca różnice pomiędzy drzewkiem sztucznym a naturalnym.

choinkadlazycia.pl, internet

Kto może oddać krew?

Krew możesz oddać jeśli:

  • Masz od 18 do 65 lat
  • Ważysz powyżej 50 kg
  • Nie masz objawów przeziębienia
  • W ostatnim półroczu nie byłeś/aś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miałeś/aś wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych,
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywałeś/ aś akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Jak oddać krew?

Poprzez zgłoszenie się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego lub na mobilną akcję pobierania krwi. W dniu oddania krwi zjedz lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnij (wypij ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ogranicz palenie papierosów. Pamiętaj aby wziąć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.