Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Twoje osiedle jest bezpieczne? Specjalna komisja sprawdzi, czy służby mogą dojechać do Ciebie na czas

Facebook

Czy Twoje osiedle jest bezpieczne? Czy służby ratunkowe dojadą do Ciebie na czas? Czy otoczenie nie prowokuje złodziei i wandali do „pracy” akurat w Twoim sąsiedztwie? To wszystko może ocenić specjalna komisja składająca się z policjantów, strażaków, strażników miejskich i innych służb dbających o bezpieczeństwo.

Miasto przyznaje specjalne certyfikaty osiedlom, które spełniają wymogi bezpieczeństwa:

– wyjaśnia Przemysław Gajda z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Reporter Radia GRA sprawdził, jak system wdrożony w blokach SM Energetyk przy Sokolej działa w praktyce. Wszystko zaczyna się już od szlabanu wjazdowego na parking pod domem, który podnosi się automatycznie gdy stanie przed nim karetka na sygnale:

– demonstrowali Maciej Zięba ze Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk i Przemysław Gajda z Urzędu Miasta. W owej karcie znajdują się też informacje o miejscu zamontowania hydrantów, zaworu gazu, wody i głównego wyłącznika prądu.

 

Ratownicy bardzo cieszą się z każdego osiedla, które uzyskuje taki certyfikat:

– mówi ratownik Piotr Witos z wrocławskiego pogotowia. Bezpieczeństwo wokół budynków ubiegających się o certyfikat bada specjalna komisja składająca się z przedstawicieli właśnie pogotowia, ale też straży miejskiej, straży pożarnej czy policji. Każda służba ocenia inny, ważny dla niej aspekt. Bo sprawa nie kończy się wcale na umożliwieniu służbom łatwego dojazdu:

– mówi Kamil Rynkiewicz z Policji. Taka zmiana nie tylko „przegoni” podejrzane towarzystwo z podwórka, ale też sprawi, że zwykli mieszkańcy będą chętniej przebywali na zewnątrz nawet po zmroku. Spółdzielcy z „Energetyka” przyznają – osiedle odżyło, odkąd bardziej dbają o „przejrzystość” podwórek.

 

Do tej pory certyfikat uzyskało 114 budynków mieszkalnych i cztery szkoły. Może wystąpić o niego każdy zarządca budynku. Komisja wskaże, co jest do zrobienia, by budynek mógł dostać jedną, dwie lub trzy gwiazdki certyfikatu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj