StartWiadomości Wiadomości dnia

Twoje osiedle jest bezpieczne? Specjalna komisja sprawdzi, czy służby mogą dojechać do Ciebie na czas

Miasto przyznaje specjalne certyfikaty osiedlom, które spełniają wymogi bezpieczeństwa:

– wyjaśnia Przemysław Gajda z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Reporter Radia GRA sprawdził, jak system wdrożony w blokach SM Energetyk przy Sokolej działa w praktyce. Wszystko zaczyna się już od szlabanu wjazdowego na parking pod domem, który podnosi się automatycznie gdy stanie przed nim karetka na sygnale:

– demonstrowali Maciej Zięba ze Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk i Przemysław Gajda z Urzędu Miasta. W owej karcie znajdują się też informacje o miejscu zamontowania hydrantów, zaworu gazu, wody i głównego wyłącznika prądu.

 

Ratownicy bardzo cieszą się z każdego osiedla, które uzyskuje taki certyfikat:

– mówi ratownik Piotr Witos z wrocławskiego pogotowia. Bezpieczeństwo wokół budynków ubiegających się o certyfikat bada specjalna komisja składająca się z przedstawicieli właśnie pogotowia, ale też straży miejskiej, straży pożarnej czy policji. Każda służba ocenia inny, ważny dla niej aspekt. Bo sprawa nie kończy się wcale na umożliwieniu służbom łatwego dojazdu:

– mówi Kamil Rynkiewicz z Policji. Taka zmiana nie tylko „przegoni” podejrzane towarzystwo z podwórka, ale też sprawi, że zwykli mieszkańcy będą chętniej przebywali na zewnątrz nawet po zmroku. Spółdzielcy z „Energetyka” przyznają – osiedle odżyło, odkąd bardziej dbają o „przejrzystość” podwórek.

 

Do tej pory certyfikat uzyskało 114 budynków mieszkalnych i cztery szkoły. Może wystąpić o niego każdy zarządca budynku. Komisja wskaże, co jest do zrobienia, by budynek mógł dostać jedną, dwie lub trzy gwiazdki certyfikatu.

Zostaw komentarz