Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Unieważniono przetarg na odbiór śmieci. Żadna z ofert nie zmieściła się w budżecie

Facebook

Wrocławski magistrat unieważnił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Oferta firm startujących w przetargu była o 300 mln zł wyższa niż w ubiegłym roku i przekraczała o 100 mln zł założenia miejskiego budżetu na ten cel.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Od 1 lutego we Wrocławiu obowiązują nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Cena za odbiór odpadów posegregowanych wynosi obecnie 41,24 zł za osobę. W poprzednim roku stawki te wynosiły od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy.

Wrocławski magistrat podał w środę, że po podwyżkach opłat za wywóz śmieci, obsługa systemu odbioru i zagospodarowania odpadów powinna zamykać się w kwocie 380 mln zł za rok.

Niestety oferty prywatnych firm znacznie przekroczyły ten budżet. Stąd miasto zdecydowało o unieważnieniu postępowania

– poinformowano.

Według urzędników firmy, które startowały w przetargu zaproponowały o 300 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. To ponad 100 mln zł więcej niż przewidziano w budżecie miasta – wskazano.

Miasto zapewniło, że pomimo niewyłonienia w przetargu firmy odpowiedzialnej za odbiór odpadów we Wrocławiu, usługa będzie realizowana. Do końca marca ma to się odbywać w trybie zamówienia z tzw. wolnej ręki.

Przygotowywane są też przetargi, aby kolejne trzy miesiące były także realizowane w takim trybie, jak również nowe postępowanie długoterminowe, które będzie obejmować okres rocznego odbioru śmieci.

Pomimo że samą współpracę z obecnymi partnerami biznesowymi w sensie jakości oceniamy dobrze, to jednak docelowo chcemy przemodelować dotychczasowy system, m.in. zdecydowanie zwiększymy liczbę sektorów, co obniży bariery wejścia na rynek wrocławski. Myślimy także o większej roli naszej spółki w bezpośredniej realizacji zadań związanych z gospodarką odpadową. Dlatego rozpoczynamy poszukiwania partnerów, którzy razem z nami zaczną współpracę w tym charakterze

– powiedział Przemysław Zaleski, prezes miejskiej spółki Ekosystem, która nadzoruje system odbioru odpadów.

W długoterminowej perspektywie władze Wrocławia chcą uniezależnić się od prywatnych firm zajmujących się wywozem śmieci. Według wyliczeń wrocławskich urzędników potrzeba na ten cel na początek około 500 mln zł.

Wrocław miałby te pieniądze, gdyby nie polityka rządu ostatnich lat, która zabrała samorządowi z podatków naszych mieszkańców 1,75 mld zł. Stąd nie wykonamy tych inwestycji z własnego budżetu, ale mamy możliwość pozyskania pieniędzy na takie zadania z instytucji publicznych i funduszy operujących na polskim rynku

– przekazał wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

W tym kontekście miasto chce m.in. rozbudować kompostownie na Janówku oraz zainwestować w biogazownię.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie budowy biogazowni. Oczywiście będziemy aplikować o te pieniądze. To pierwszy konkretny krok do usamodzielniania się

– zapowiedział Mazur.

Miasto chce też sukcesywnie przejmować odbiór śmieci; wówczas po stronie publiczno-prywatnej lub prywatnej pozostałaby utylizacja i zagospodarowanie. Kolejny krokiem byłaby budowa wrocławskiej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Przejęłaby ona  150 tys. ton odpadów z sektorów obejmujących połowę miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023