Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Urząd Marszałkowski chce odbudowywać zapomniane linie kolejowe w regionie

Facebook

Na ten cel przeznaczy 275 milionów złotych. Na początek zostanie reaktywowana trasa między Kłodzkiem, a Stroniem Śląskim. Odbudowa linii do Stronia może się rozpocząć nawet w tym roku. Na jej reaktywację zarząd przeznaczył 15 milionów złotych.

Przy inwestycji chcą współpracować z Polskimi Liniami Kolejowymi. Aktualnie trwają negocjacje co do ceny remontu. Gdy się uda, będzie to ożywienie ponad 20to kilometrowego odcinka, który przed laty dowoził turystów jadących w góry np. na Śnieżnik. Ostatni pociąg przejechał tam około 10 lat temu. Ponadto w planach jest jeszcze co najmniej sześć innych linii. Najgłośniejsze to trasa z Dzierżoniowa do Bielawy.

Tam niedawno podpisano porozumienie pomiędzy samorządem, a Kolejami. Innym przykładem może być linia nr 285, tak zwana Bystrzycka, która łączy Jedlinę Zdrój ze Świdnicą, a dalej z Wrocławiem. W planach jest jej reaktywacja i uruchomienie kolei aglomeracyjnej. Trasa jest bardzo widokowa, a jej powrót ożywiłby turystykę i dał alternatywę w razie utrudnień na głównej  trasie łączącej Wrocław z Jelenią Góra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lutego 2024