Radio Gra Wrocław

Uważajcie na połączenia z egzotycznych krajów!

W większości przypadków to kolejny sposób na uszczuplenie zawartości naszych portfeli, oszuści wykorzystują zwyczaj oddzwaniania na nieodebrany numer.

W ostatnim czasie pojawiły się sygnały od abonentów i firm telekomunikacyjnych o sporej liczbie nieodebranych połączeń z nieznanych numerów. Metoda oszukiwania abonentów, najczęściej sieci telefonii komórkowych, polega na wykorzystywaniu skłonności do oddzwaniania.

Zwykle „jeden sygnał” odzywa się najczęściej wieczorem lub w nocy, nie dając szans na odebranie. Oszuści liczą na to, że właściciel numeru oddzwoni, generując tym samym wysoką opłatę za połączenie. Na wyświetlaczu telefonu pojawiają się zazwyczaj numery z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej, czyli takie z kierunkowymi +243 oraz +225 mogą sugerować połączenia krajowe, np. z Warszawy gdzie kierunkowy to 22 bądź Płocka- 24. Ostatnio pojawiły się także numery przypominające te używane przez polskie sieci komórkowe.

Zdarza się również, że połączenia te są celowo przedłużane, np. użytkownik słyszy sygnał rozłączenia, lecz jeżeli sam się nie rozłączy, połączenie trwa nadal, generując wysokie opłaty.