W tym roku aż 18 kortów tenisowych o nawierzchni ceglastej zostanie udostępnionych wrocławianom do gry w tenisa. Każdy kort to prawie 600 metrów kwadratowych, co łącznie daje ponad hektar powierzchni, który po zimie przeszedł niezbędne prace pielęgnacyjne.
Co charakteryzuje tego typu kort?
Kort ceglasty, pokrywa mączka ceglana, co nadaje mu jego charakterystyczną czerwoną barwę. To najbardziej popularna nawierzchnia w Polsce, która wszystkim amatorom gry w tenisa kojarzy się z wiosną, latem i tym charakterystycznym pomarańczowo-ceglastym kolorem, który brudzi buty i skarpety po treningu czy meczu.
W tym roku zakupiliśmy i wysypaliśmy na nasze korty około 40 ton mączki ceglanej. Jeśli tylko pogoda dopisze, to z początkiem maja wszystkie prace renowacyjne na wszystkich kortach będą skończone. Korty ziemne są pracochłonne i wymagają codziennej pielęgnacji, polewania wodą, a po każdej grze szczotkowania i uzupełniania ubytków. Każdego roku wierzchnia warstwa mączki zostaje usunięta i zastępowana nową
– dodaje Dariusz Kowalczyk.
Na tego typu nawierzchni gra się wolniej, ponieważ piłka po zetknięciu z szorstkim podłożem odbija się z mniejszą prędkością, ale za to wysoko. Daje to więcej czasu na dobiegnięcie do piłki oraz odpowiednie ustawienie się do odbicia. Mączka umożliwia wykonywanie tzw. poślizgów.
Gdzie je znajdziemy?
Mamy spore doświadczenie w prowadzeniu kortów tenisowych we Wrocławiu. W trzech naszych obiektach tenisowych, przy ul. Spiskiej (8 kortów), Pułtuskiej (7 kortów) i Lubińskiej (3 korty), pod koniec kwietnia czeka nas zawsze sporo pracy. Po zimie korty ziemne wymagają generalnej renowacji, która pozwala na profesjonalne przygotowanie nawierzchni, aby służyła wszystkim miłośnikom gry w tenisa do końca sezonu. Prace te polegają na wyczyszczeniu kortów z liści, igliwia czy mchu, odświeżeniu wierzchniej warstwy kortu, zruszeniu, wyrównaniu i utwardzeniu nawierzchni. Na koniec pozostaje ogólna kosmetyka kortów, poprawienie linii plastikowych wyznaczających strefę grania i montaż osprzętu
– mówi prezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Dariusz Kowalczyk.
Niektóre z obiektów przechodzą metamorfozę
Teren kortów przy ul. Pułtuskiej przechodzi metamorfozę. Znajduje się tuż przy Parku Południowym w pobliżu dzielnicy Krzyki. To jeden z najładniejszych i najstarszych obiektów w mieście, którego powstanie szacuje się na rok 1897.
Teraz znajduje się tutaj 7 kortów tenisowych ziemnych wyposażonych w sztuczne oświetlenie. Centralny kort otoczony jest trybunami. Wierzchnią warstwę kortów stanowi mączka ceglana. Całość otoczona drzewami stanowi przyjemne miejsce dla uprawiania tenisa w formie zarówno rekreacyjnej jak i zawodniczej.
Aby obiekt mógł być całoroczny, w pierwszej kolejności wybudowana zostanie hala tenisowa. Stanie ona w miejscu starego, wysłużonego już balonu tenisowego, który został zdemontowany. Korty przykrywać będzie lekka, drewniana konstrukcja. Będą one w tym samym miejscu, co stary balon, a ich przykrycie będzie bardziej estetyczne.
Wybudowanie hali tenisowej w miejscu starego balonu tenisowego umożliwi korzystanie przez miłośników tenisa ziemnego z kortów tenisowych również w okresie jesienno-zimowym. Wydłuży to zarazem funkcjonalność obiektu, czyniąc go całorocznym
– mówi prezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Dariusz Kowalczyk.
Starą ściankę do ćwiczeń zastąpiono nową. Projekt przewiduje też utwardzenie terenu o nawierzchni szutrowej, wykonanie opaski żwirowej wokół krytych kortów oraz budowę ogrodzenia panelowego istniejącego punktu gazowego.
Pracę mają zakończyć się we wrześniu. Kolejnym krokiem będzie budowa zaplecza socjalnego.
Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, komfortowego obiektu służącego mieszkańcom Wrocławia, którego forma nie zaburzy historycznego charakteru parku Południowego Cieszymy się, że ten rejon miasta zyska nową, ciekawą całoroczną infrastrukturę rekreacyjno-sportową i skorzystamy z niego już we wrześniu tego roku
– dodaje Dariusz Kowalczyk
Więcej informacji znajdziecie na stronie tutaj.