W Muzeum Narodowym we Wrocławiu, możemy już podziwiać dzieła Marka Oberländera i Jana Lebensteina
Człekopodobne istoty, mutanty, hybrydy, sylwetki z głowami modliszek – to postaci zapełniające dzieła Marka Oberländera i Jana Lebensteina. Od dzisiaj możemy je podziwiać na wystawie „Totemiczny znak figury ludzkiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

O najważniejszym aspekcie wystawy opowiedział nam dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski…
Obaj artyści, dotkliwie doświadczeni w czasie II wojny światowej, w zbliżonym do siebie czasie podjęli próbę konfrontacji z rozpaczą, samotnością i degradacją pojęcia człowieczeństwa. Co doskonale widać w ich pracach. Łączyła ich przyjaźń, a poznali się już w liceum, jednak jak to w życiu bywa nie zawsze było kolorowo…
Mówi kuratorka wystawy, Magdalena Szafkowska
Na wystawie pokazanych zostało ponad 100 dzieł pochodzących z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zdecydowaną większość z nich stanowią niepokazywane od ponad 40 lat prace Marka Oberländera. Ja mówi kuratorka wystawy, Magdalena Szafkowska – jedną z największych wartości tej wystawy jest nawet sama forma…
Rozwój dwudziestowiecznych systemów totalitarnych, skutkujący zmasowanym na niespotykaną dotąd skalę ludobójstwem, postawił przed artystami pytanie o stosowność ukazywania w sztuce wiarygodnego wizerunku człowieka.
Artyści w swoich dziełach próbują zmierzyć się z tragiczną przeszłością, wywołanym II wojną światową chaosem, zrozumieć istniejący świat, a przede wszystkim samych siebie.
Oprócz zdjęcia z tej katorgi zachowały się 2 pamiątki. Drewniana walizka i kamasze, które obecnie znajdują się w Muzeum Emigracji w Toruniu.
Wystawę „Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak figury ludzkiej” możemy podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 3 stycznia 2021 roku. Podczas otwarcia wystawy poznaliśmy również plany muzeum na najbliższe miesiące.
Tak o tym co jeszcze przed nami w tym roku opowiedział nam dyrektor Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski.