Radio Gra Wrocław

We Wrocławiu odbędzie się międzynarodowy turniej squasha. Posłuchajcie rozmowy z Magdą Kamińską, 4-krotną Mistrzynią Polski w Squashu [WYWIAD]

W dniach 27.06.2024 – 01.07.2024 odbędzie się we Wrocławiu międzynarodowy turniej squasha – European Junior Open Platinum. Centrum Sportowe Hasta la Vista będzie po raz pierwszy gospodarzem tego prestiżowego turnieju. Udział w nim wezmą najzdolniejsze dzieci i młodzież z Polski oraz świata.

Mecze będą rozgrywane w kategoriach wiekowych 11, 13, 15, 17 i 19 lat. Squash przeżywa od wielu lat fazę silnego rozwoju w Polsce. W zeszłym roku został zakwalifikowany do sportów olimpijskich i pierwszy raz zostanie rozegrany jako dyscyplina olimpijska w Los Angeles w 2028 roku.

Jest to taki jeden z najważniejszych turniejów w roku, najwyższej rangi. Jest to ranga Platinum jeszcze rangi: brązowa, srebrna  i złota, natomiast to jest takie naprawdę elitarne już wydarzenie. Jedno z najważniejszych wydarzeń takiego turu europejskiego, czyli takich turniejów ogólnoeuropejskich, gdzie mogą wystartować zarówno zawodnicy z Europy, ale również spoza Europy. 

mówi Magda Kamińska, trenerka i 4-krotna Mistrzyni Polski w Squashu. Do Wrocławia przyjadą sportowcy z całego świata.

W zasadzie większość osób będzie z innych krajów. Co ciekawe, będzie spora reprezentacja z Egiptu oraz ze Stanów Zjednoczonych. W Stanach squash jest teraz bardzo popularny, bardzo fajnie się rozwija, natomiast Egipt, to jest też ciekawostka, jest takim liderem, jeżeli chodzi o squash na świecie. 

Dlaczego warto grać w squasha?

Pytanie komu daje? Czy takiemu panu z korporacji, czy na przykład młodzieży? To jest  taki wszechstronny rozwój fizyczny. Squash generalnie rozwija każdą zdolność motoryczną, od koordynacji po szybkość, siłę, wytrzymałość. Także naprawdę tutaj trzeba być wszechstronnie sprawnym fizycznie, żeby w ogóle w tego squasha dobrze grać. Natomiast wydaje mi się, że jeżeli chodzi o takiego pana lub panią z korporacji, to jest to przede wszystkim fantastyczna zabawa, takie rozluźnienie, odreagowanie po pracy. 

Czy wrocławianie chętnie grają w squasha?

Bardzo chętniemogę tylko powiedzieć, że ja pracuję w klubie, w którym w tym momencie jest 28 kortów, ale normalnie jest 32 i przykładowo dzisiaj o 19 nie ma ani jednego wolnego kortu, więc tak jak widać wrocławianie bardzo chętnie grają w squasha. Coraz więcej z roku na rok myślę, że jest i takich zawodników czynnych i takich zawodników rekreacyjnych. 

Posłuchajcie całej rozmowy: