Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

We Wrocławiu powstał pierwszy sklep społeczny. Na czym polega?

Facebook

To miejsce, w którym potrzebujący mieszkańcy mogą kupować towar w niższych cenach. Sklep społeczny ma charakter pół zamknięty, co oznacza, że zakupów mogą w nim dokonywać tylko osoby posiadające kartę klienta. Żywność i chemia gospodarcza będą w sklepie dużo tańsze.

/Fot.UM Wrocław

Sklep społeczny to odpowiedź na trudne czasy, powstaje w odpowiednim momencie – rosnącej inflacji, coraz wyższych rachunków za prąd i ogrzewanie

 – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

/Fot.UM Wrocław

Gdzie się znajduje?

Sklep społeczny we Wrocławiu znajduje się przy ul. Sądowej 14. Powstał z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej.  By zrobić w nim zakupy, trzeba posiadać kartę klienta. Można otrzymać ją w sklepie  – na podstawie specjalnego zaświadczenia wystawionego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Karta zostanie wydana od ręki.

/Fot.UM Wrocław

Kto może otrzymać kartę klienta?

  • posiadające zaświadczenie/oświadczenie o niskich dochodach wydawane przez MOPS,
  • członkowie rodzin zastępczych,
  • członkowie rodzinnych domów dziecka i pogotowia opiekuńczego,
  • seniorzy (60+),
  • podopieczni Fundacji ESPA i WFK

Co można kupić w sklepie?

W sklepie społecznym można kupić artykuły spożywcze, chemie gospodarczą czy karmę dla zwierząt. W sprzedaży nie będzie wyrobów tytoniowych i alkoholu. Co ważne – w sklepie jednorazowo można zrobić zakupy tylko za około 100 zł.

My, jako Fundacja ESPA, otrzymujemy informację  o produktach, które mają krótki termin ważności lub też pochodzą z tzw. serii próbnych czy też stoków magazynowych i nie są przeznaczone do normalnej sprzedaży. Otrzymujemy je i przekazujemy do sklepu społecznego, dzięki czemu żywność nie ląduje na śmietniku, tylko trafia do ludzi. Mimo że ma krótką datę ważności, to wciąż nadaje się do spożycia

 – mówi Norbert Palimąka, Prezes Zarządu Fundacji ESPA.

/Fot.UM Wrocław

Sklep ma charakter charytatywny

Zysk ze sklepu społecznego będzie przekazywany na cele społeczne: część na działalność sklepu, jego obsługę, a część na wsparcie rodzin zastępczych. Sklep ma na celu działalność pomocową, a nie zarobkową.

Z jednej strony ceny rosną szybko i produkty żywnościowe są bardzo drogie, natomiast z drugiej marnujemy tony jedzenia. By pogodzić te dwie skrajności, powstał sklep społeczny we Wrocławiu

 – podkreśla Agata Gwadera-Urlep, Radna Rady Miejskiej Wrocławia.

/Fot.UM Wrocław

Kto będzie go prowadził?

To pierwszy sklep społeczny w stolicy Dolnego Śląska. Zarówno w innych miastach w Polsce, jak i zagranicą tego typu miejsca cieszą się coraz większą popularnością. Wrocławski sklep będzie prowadziło Wrocławskie Forum Kobiet, przy wsparciu Fundacji ESPA. 100 tysięcy złotych na założenie sklepu przekazało Przymierze Pastorów.

Miasto wynajmuje organizacjom lokal po preferencyjnych stawkach i wyposażyło sklep w urządzenia chłodnicze o wartości 50 tysięcy złotych.

/Fot.UM Wrocław

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024