Wrocław jako 9. miasto dołączył do największego w Polsce systemu eko wiat AMS. Pierwszy samowystarczalny i prośrodowiskowy zielony przystanek powstał w centrum miasta na ulicy Kazimierza Wielkiego.
Zielone przystanki obecne są w europejskich miastach, a AMS z sukcesem realizuje ten projekt w Polsce i wprowadza w przestrzeń miejską zieleń w takich miejscach, gdzie w inny sposób byłoby to praktycznie niemożliwe.
W AMS szukamy rozwiązań umożliwiających poprawę jakości życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city
– mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektorka marketingu AMS.
Cieszymy się, że Wrocław jest kolejnym miastem, w którym elementy infrastruktury zmieniają swoje oblicze w kierunku EKO
– dodaje.
To także rozwiązanie służące mieszkańcom i doskonale włączające się w działania prośrodowiskowe miasta.
Zielony przystanek doskonale wpisuje się w charakter naszych wielu proekologicznych projektów jak chociażby retencja wód opadowych, program Złap Deszcz, prowadzone na szeroką skalę nowe nasadzenia drzew, organizacja nowych oraz rewitalizacja istniejących terenów zielonych, jak też działania na rzecz zrównoważonej mobilności…
– mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Zielona EKO wiata we Wrocławiu to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
Dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniża o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni.Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe – są samowystarczalne, nie trzeba ich podlewać, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności.
Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.