Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

We wrocławskich blokach popłynie prąd ze… słońca

Facebook

14 solarnych elektrowni na dachach wieżowców ma zacząć pracę jeszcze w tym roku. Pierwsza – przy ul. Świeradowskiej na osiedlu Gaj – już działa i zasila w energię między innymi klatki schodowe.

O montaż takich paneli, dzięki rządowemu programowi PROSUMENT mogą starać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Panele słoneczne mogą one pozyskać w ten sposób praktycznie… za darmo, tłumaczy prezes rady nadzorczej spółdzielni Wrocław-Południe Mirosław Lach:

Co mieszkańcy muszą zrobić, żeby sprawić sobie taką elektrownię słoneczną na swoim bloku w ramach PROSUMENTA? Przede wszystkim – upewnić się, że ich dach nie wymaga remontu, bo bez sensu byłoby instalować panele mogące wytrzymać 30 lat na dachu, który niedługo trzeba będzie wymieniać, tłumaczy prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa:

Mieszkańcy nie odczuwają konieczności spłaty pożyczki, bo instalacja na siebie zarabia. Wyraźne oszczędności odczuwalne są od razu, więc to z nich finansowany jest montaż urządzenia. Cała inwestycja zwraca się po 9 latach. Najważniejsze jest jednak zawsze zdanie mieszkańców. Instalacja może powstać dopiero wtedy, kiedy wszyscy wyrażą na nią zgodę. Co przekonało mieszkańców bloku przy Świeradowskiej?

– mówi jedna z mieszkanek, Ewa Koźlik-Kaczkowska. Ale Teresa Godzieba z Rady Osiedla nie ma złudzeń, co jest najbardziej przekonującym argumentem:

Panele słoneczne dzięki pieniądzom z Prosumenta pojawią się w tym roku także na blokach przy ulicach Zielińskiego, Swobodnej i Studziennej. Do końca kolejnego podobne inwestycja mają być zrealizowane m.in. w Wałbrzychu, Jaworze i Legnicy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj