Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Widzialna ręka” – jednoczy, pomaga i wspiera

Facebook

Jedni zbierają żywność, inni robią robią zakupy lokalnym seniorom. Pomagają dobrowolnie i w miarę swoich możliwości. A wszystko to dzięki facebookowym grupom “Widzialna Ręka”, które funkcjonują już w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Pierwsza z nich powstała w Warszawie w marcu 2020 roku. My natomiast zainteresowaliśmy się wrocławskim oddziałem, która zrzesza dziś ponad 40 tysięcy mieszkańców. Odnaleźliśmy osoby, które zaoferowały lub otrzymały pomoc w ramach tej inicjatywy.

O tym w jaki sposób działa grupa opowiedziała nam Joanna Czarnecka, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Członkowie “Widzialnej Ręki” dwukrotnie pomogli pacjentom oddziału onkologii – wspomina Dorota Kluczyńska, pielęgniarka oddziałowa z Uniwersyteckiego Szpiatala Klinicznego we Wrocławiu

Przed świętami wrocławianie z własnej inicjatywy wraz z przesłali z podarunkami przesłali kartki z wyrazami wsparcia dla pacjentów i uznania dla medyków i medyczek.

Swoją historię opowiedziała nam także Pani Renata, która postanowiła udostępnić swoje mieszkanie poznanemu na ulicy bezdomnemu. Członkowie grupy Widzialna Ręka dowiedzieli się o tym i przekazali dla niego odzież i obuwie. Kilka innych osób zaoferowało mężczyźnie pracę, której ten wkrótce się podjął.

Korzystając z grupy trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ zdarzają się przypadki wyłudzeń. Joanna Czarnecka przestrzega, żeby nie wysyłać pieniędzy obcym osobom. Radzi też jak zweryfikować ich potrzeby.

Inicjatywa cieszy się popularnością także za granicą. Lokalne grupy Widzialnej Ręki powstały już między innymi w w Niemczech, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.

 

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023