Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wiedza nie śpi! Noc Politechniki Wrocławskiej

Facebook

Naukowcy Politechniki Wrocławskiej otworzą swoje pracowanie dla chętnych. Pokażą w nich, jak rozmawiają ze sobą maszyny, dadzą wskazówki, jak uwarzyć najlepsze piwo, nauczą szermierki elektronami, a nawet podpowiedzą, jak skutecznie oszczędzać energię w domu.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska/

Piwo na Politechnice

Piwo to trzeci najpopularniejszy napój na świecie po wodzie i herbacie. Na Politechnice dowiemy się o nim naprawdę sporo, ponieważ uczelnia posiada własne laboratorium, kadzie i pompy, gdzie pod okiem prowadzących, studenci od 2018 roku poznają proces produkcji nie tylko od strony technologicznej, ale również inżynierskiej. Czego nauczymy się podczas warsztatów?

Jak przebiega proces produkcji piwa.

Jakich używa się do tego surowców.

Jakie wykorzystuje się technologie.

Czy zastąpią nas roboty?

Maszyny, urządzenia elektroniczne, roboty przemysłowe i mobilne stały się już naszą codziennością. Mamy z nimi do czynienia praktycznie codziennie. Potrafią wykonywać zadania, o których nam się nawet nie śniło. Wiemy o nich tyle, że istnieją, ale czy potrafilibyśmy takie robota zaprogramować? W laboratorium Automatyki Przemysłowej, zobaczymy, jak przebiega proces programowania robotów za pomocą technologii teaching pendant’a. Podczas zajęć sami będziemy mogli zlecić naszemu robotowi wykonanie zadania!

Szermierka z atomem!

Czy wiesz, że w nanoskopach powierzchnię obserwuje się elektronami? Skupia się je w promienie albo gromadzi na czubku ostrza. Sztuka szermierki polega na tym, aby trafić w jak najmniejszy punkt! W laboratorium nauczymy się jak to zrobić, za pomocą technologii AFM, STM i SEM, wykonamy pomiary powierzchni grafitu wysoko zorientowanego (HOPG) w skali atomowej. Będzie też okazja do eksperymentowania.

Gorący temat, jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska zdradzają skuteczne sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki zastosowaniu ich wskazówek będziesz w stanie uchronić swój portfel jeszcze w tym sezonie grzewczym. Poznaj proste i skuteczne praktyki, by płacić mniej za ogrzewanie w twoim domu!

Start wydarzenia planowany jest na piątek, 18 listopada, godzinę 17:00, z myślą o najmłodszych Politechnika Wrocławska przedłuża warsztaty aż do sobotniego poranka, gdzie w godzinach 10:00-12:00 Noc Politechniki zaprasza wraz z całymi rodzinami na warsztaty architektoniczne i chemiczne, zabawy językowe, zagadki detektywistyczne, wyprawę do krainy lodu, a nawet naukę… lutowania!

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj