StartW Radiu Gra Wiadomości dnia

Wielkanocny Zwierzyniec. „Zwierzokracja” czyli dzieci i ryby mają głos

To książka dla dzieci- podkreśla autorka:

Ja mam wrażenie, że dzieci są takim świetnym nośnikiem pewnych- że tak powiem- idei i warto dużo rzeczy dzieciom mówić, bo to, co nam dorosłym wydaje się oczywiste czy nie zwracamy na to uwagi, przez sposób w jaki żyjemy, czy przez to, że mamy mało czasu i za dużo rzeczy na głowie, to dzieci świetnie jakby chłoną pewne rzeczy i potrafią je docenić i się z nich ucieszyć, a dla nas dorosłych wydają się mało ciekawe. Czytając książkę, mogą sobie uświadomić, że tak naprawdę to co czytają też się pojawia w ich życiu, problem ze zwierzętami, które są dawane na prezent czy problem, że ze zwierzakiem czasami trzeba się rozstać. Albo „Potwór za szybą” (…)

Potwór za szybą… czyli o tym, że nie powinno się pukać w akwarium czy przystawiać blisko twarzy do klatki…

Czy Ola Woldańska- Płocińska, osoba, która „Zwierzokrację” napisała i namalowała, znalazła odpowiedź na pytanie: Czy zachłanność, z jaką ludzie zarządzają naturą kiedyś ich nie zgubi?

Ja myślę, że nie znalazłam, myślę, że wiele osób się nad tym zastanawia. Mam taką nadzieję, że wszystko jest w naszych rękach. Jesteśmy w takim momencie, że poruszamy – i my dorośli, i dorośli z dziećmi- wiele ważnych tematów dotyczących tego, jak postępujemy ze zwierzętami, ale też tego, jak traktujemy środowisko, jak traktujemy nasze otoczenie. Mam wrażenie i mam nadzieję, ze wszystko jest jeszcze w naszych rękach (…).

Z Olą Woldańską- Płocińską, autorka wielokrotnie nagradzanej „Zwierzokracji”rozmawiała Gosia Kmieciak.

Zostaw komentarz