Sport ten może nie jest szczególnie popularny w Polsce, jest za to bardzo widowiskowy i ma wspaniałą historię.
Po czym poznać smoczą łódź?
– mówi Paweł Rańda, medalista olimpijski w wioślarstwie. Taką łodzią mogą z powodzeniem ścigać się nawet ci, którzy wcześniej niewiele mieli wspólnego z wiosłowaniem:
Wobec tego zawodach wezmą udział najlepsze profesjonalne ekipy, ale nie tylko:
Na razie zgłosiło się 16 ekip – firmy, instytucje i… sportowe drużyny. Wszyscy ścigają się razem, ale są klasyfikowani odrębnie: jest kategoria fun podzielona na klasyfikacje męską i żeńską, osobno liczą się natomiast wyniki licencjonowanych wioślarzy, startujących w kategorii sport:
Wyścig zaczyna się przy moście Tumskim, kończy – przy Barce Tumskiej. To odcinek około 200 metrów. Sport nie jest szczególnie popularny w Polsce ale ma piękną historię, przekonuje Rańda:
Podczas zawodów będzie można z tą historią nie tylko się zapoznać, ale także żywo obcować, mówi organizator, Paweł Koziołek z Hotelu Tumskiego:
Zawodom będzie więc towarzyszył wielki piknik dla Wrocławian:
Swoje punkty programu będzie miało World Games 2017, które zaprezentuje różne dyscypliny nieolimpijskie – do których zaliczają się właśnie także wyścigi na łodziach smoczych. Będą też m.in. warsztaty jogi, rozmowy z trenerem personalnym i pomiary zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Na szczególne atrakcje mogą liczyć najmłodsi. Będą warsztaty malowania ekologicznych toreb, ale też… kulturalno-sportowe wydarzenie. Regaty rynnowe. Co to takiego?
Ale dzieci odwiedzające Tumski Cup zapoznają się także ze sportami które z wodą i regatami mają wspólnego zdecydowanie mniej:
Będzie też akcent dobroczynny. Organizatorzy zbierają pieniądze dla Oliwii Dąbrowskiej:
Potrzebną Oliwce operację przeprowadzają tylko dwa miejsca na świecie: we Włoszech i w USA. Rodzice dziewczynki potrzebują 130 tys. złotych. Impreza zaplanowana jest sobotę, 18 czerwca, początek o 11:00. Potrwa do 19:00.