Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wraca program „Złap Deszcz”. To dofinansowanie do przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę

Facebook

Podobnie, jak w poprzednich latach, mieszkańcy mogą liczyć na dotacje do 80% kosztów instalacji. W przypadku osób fizycznych jest to maksymalnie do 5 tys. zł. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć nawet na 10 tys. złotych.

/UMW/materiały prasowe

Program co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wrocławian. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie do wykonania muld lub studni chłonnych, ogrodów deszczowych, dachów retencyjnych czy podziemnych zbiorników na deszczówkę.

Nabór wniosków do tegorocznej edycji rusza już w poniedziałek, 3 kwietnia. Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni

– mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

Korzystanie z potencjału wody opadowej to forma przystosowania do zmian klimatu. W ramach programu dofinansujemy instalacje, które przechwytują wodę w czasie opadów i ją magazynują. Może być ona później wykorzystana na przykład do uprawy i pielęgnacji ogródka. „Łapiąc” deszczówkę, ograniczymy zużycie wody i zapłacimy niższe rachunki

– podsumowuje Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii.

/UMW/materiały prasowe

Program Złap Deszcz działa od 2019 roku. Do tej pory z dofinansowania skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Dzięki dotacjom o łącznej wysokości 1,8 mln zł wrocławianie zrealizowali ponad 360 przyrynnowych, naziemnych zbiorników, 163 zbiorniki podziemne, 21 ogrodów deszczowych, 15 studni i muld chłonnych oraz zielony dach.

Dla zainteresowanych – poradnik i kalkulator

By ułatwić decyzję, która instalacja będzie najbardziej opłacalna na naszym terenie oraz by oszacować jej koszty, Wydział Klimatu i Energii przygotował Katalog dobrych praktyk, który znajdziecie tutaj. 

W opracowaniu można znaleźć przykładowe rozwiązania objęte programem Złap Deszcz. Z pomocą specjalnego kalkulatora, mieszkańcy mogą z kolei wyliczyć objętość deszczu, jaką mogą zgromadzić na swojej posesji.

/UMW/materiały prasowe

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z niezbędnymi załącznikami w formie elektronicznej można złożyć:

  • online:
  1. wysyłając na adres wke@um.wroc.pl – wniosek podpisany         podpisem kwalifikowanym lub zaufanym
  2. wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym podpisem zaufanym
  • w formie papierowej:
  1. składając wniosek do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego – ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia)
  2. przesyłając na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław

Co ważne, w tym roku pojawią się nowe wzory wniosków do programu. Będą dostępne od poniedziałku na stronie programu Złap Deszcz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023