Radio Gra Wrocław

Wrocław: 100 tys. zł. nagrody dla młodego naukowca. Politechnika czeka na zgłoszenia

 
/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska/

Ruszyła druga edycja Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema (Lem Prize). Na młodego naukowca, którego badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji czeka 100 tys. zł. Politechnika Wrocławska przyjmuje zgłoszenia do 30 września.

Nagroda została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr.

Wizjoner, futurysta łączący technikę z rozwojem cywilizacji. Stanisław Lem to postać tak wyjątkowa, że jego twórczość powinna wpływać także na osoby odpowiedzialne za tworzenie nowych technologii. Nagroda jego imienia jest więc skierowana do młodych naukowców, których odkrycia mogą w przyszłości zmienić świat – powiedział cytowany w komunikacie rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

Kto został pierwszym laureatem?

To prof. Randall J. Platt, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich – Eidgenössische Technische Hochschule Zürich). Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Tamtejsi naukowcy dążą do stworzenia zupełnie nowych metod inżynierii biomedycznej.

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy przesłać do 30 września na adres lemprize@pwr.edu.pl. Laureata bądź laureatkę wybiera kapituła, której przewodniczy prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera). W jej skład wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza.

Nazwisko zwycięzcy Lem Prize 2022 zostanie ogłoszone 15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej.