Radio Gra Wrocław

Wrocław ma nowych wiceprezydentów

Renata Granowska oraz Ryszard Kessler (Lewica) objęli we wtorek stanowiska wiceprezydentów Wrocławia. Granowska będzie odpowiadać m.in. za sprawy społeczne i fundusze unijne, zaś Kessler za edukację.

wrocław
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/Wrocław Ratusz/

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas pierwszej z wtorkowych konferencji przedstawił Renatę Granowską, która w poprzedniej kadencji również pełniła funkcję wiceprezydenta Wrocławia. Granowska zrezygnował z tego stanowiska w lutym tego roku; w poprzedniej kadencji odpowiadała m.in. za edukację.

Sutryk podkreślił wagę współpracy z rządem i nowym samorządem województwa dolnośląskiego.

Zależy nam na sprawach wrocławianek i wrocławian, ale też na zrównoważonym rozwoju regionu

– mówił prezydent.

Granowska będzie pierwszym zastępcą Sutryka. Wiceprezydentka będzie nadzorować m.in. departament sprawa społeczny oraz jednostki zajmujące się absorbcją środków unijnych.

Granowska podkreśliła, że w „drugim etapie swoje pracy” skupi się na sprawach społecznych.

Chcę odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców miasta wynikające z kampanii wyborczej oraz te, które znam ze swoje dotychczasowej pracy

– powiedziała.

Europoseł, były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski poinformował, że w ramach umowy o współpracy podpisanej ze środowiskiem prezydenta Sutryka, KO będzie miała dwóch wiceprezydentów. Zdrojewski podkreślił przy tym, że rozpoczynająca się kadencja będzie bardzo ważna.

Lada moment Polska obejmie prezydencję w UE, rozpoczną się negocjacje dotyczące nowej perspektywy finansowej. Aby nie przespać tego czasu, potrzebujemy zgody i współpracy (…) teraz chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie napięć

– mówił Zdrojewski.

Były prezydent Wrocławia zauważył, że obecny skład Rady Miejskiej Wrocławia jest bardzo zróżnicowany.

Zróżnicowane poglądy, kompetencje i doświadczenia; z tej różnorodności będzie wynikała bardzo konstruktywna współpraca

– powiedział Zdrojewski.

Podczas drugiej wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowano wiceprezydenta z Lewicy. Ryszard Kessler będzie odpowiadał za departament edukacji. To politolog, wykładowca akademicki.

Sutryk podkreślił, że Lewica to solidny i przewidywalny partner.

Lewica stoi ramię w ramię z samorządowcami; w trudnych chwilach nie uchylała się od trudnych wyzwań

– powiedział prezydent Wrocławia.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że wierzy w dobrą przyszłość Wrocławia.

Będziemy pomagali Wrocławiowi; to ważne dla Lewicy miasto

– dodał.

Wiceprezydentem z poprzedniej kadencji pozostaje Jakub Mazur (bezpartyjny).

We wrocławskiej radzie miejskiej ukonstytuowały się trzy kluby. Najliczniejszy – klub KO – tworzy 23 radnych, w klubie PiS zasiada ośmioro rajców, a w klubie Lewicy – pięciu. Jeden radny jest niezrzeszony.