Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław ma swoich Ośmiu Wspaniałych

Facebook

A nawet trochę więcej niż ośmiu. Kapituła wrocławskiej edycji akcji „Ośmiu wspaniałych” wyłoniła uczniów z naszego miasta, którzy najbardziej przysłużyli się w bezinteresownej pomocy innym.

Nagrodzeni w 2015 roku (fot. Tomasz Walków) www.wroclaw.pl

Mówi szefowa wrocławskiego komitetu organizacyjnego Maria Zawartko.

– i taki jest jeden z celów tych „zmagań” – mówi Maria Zawartko i dodaje: wybór naprawdę nie był łatwy:

Swoich reprezentantów zgłaszały nie tylko szkoły. Wśród nagrodzonych są też młodzi ludzie, którzy działają poza miejscem swojej nauki. Na przykład siedemnastoletni wolontariusz stowarzyszenia „Tratwa” – Arkadiusz Wanczura,  zgłoszony przez działacza „Tratwy”, Macieja Wiśniewskiego:

W kategorii „Ósemeczka” – czyli najmłodszych wolontariuszy, uczniów podstawówek, wyróżnieni zostali m.in. Karina Kuszell oraz Jakub Jagielski, uczniowie VI klasy:

– opowiadają o swojej działalności Karina i Jakub. Młodzi wolontariusze zgodnie podkreślają – pomoc innym to wspaniała przygoda. Dające wiele dobrego nie tylko temu, komu się pomaga – ale też pomagającemu, mówią jedni za najmłodszych laureatów, Karina Kuszel i Jakub Jagielski. Co powiedzieliby swoim kolegom i koleżankom, by przekonać ich do udziału w wolontariacie?

Nagrodzeni wolontariusze będą reprezentowali Wrocław na krajowej edycji konkursu.

Kategoria „Ósemeczka” – Tytuł „Nagrodzonej”/”Nagrodzonego”

Jakub Jagielski
Od 4 lat wolontariusz Fundacji na rzecz dzieci i młodzieży „Na krańcu tęczy”. Jego znakiem rozpoznawczym jest szeroki uśmiech. Cechuje go wytrwałość i konsekwencja w działaniu. Ukończył kurs pierwszej pomocy, animacji zajęć dla najmłodszych, zabaw i gier grupowych. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w praktyce  ̶ zarówno podczas zajęć, imprez i wycieczek z młodszą grupą fundacyjną, jak i podczas pracy w Samorządzie Uczniowskim w swojej szkole. Jest pomysłodawcą Klubu Młodego Wolontariusza i projektu Historie (Nie) zapomniane. Pomagał m.in. przy realizacji projektów „Milińska Akademia Kultury”, „Matematyka po świecie fika!”. Kwestował na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Gra na gitarze, trenuje grę w piłkę nożną. Jego pasją jest żeglarstwo. O swojej działalność wolontaryjnej mówi: „Wolontariat to nie jest poświęcenie dla innych tylko wspaniała przygoda”.

Marta Hamberger
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Zawsze uśmiechnięta, skromna, gotowa nieść pomoc innym. Wspiera osoby potrzebujące pomocy na terenie szkoły i poza nią: chorym dzieciom czyta bajki, młodszym koleżankom i kolegom umila czas w zaprzyjaźnionym przedszkolu „Pitagoras”, pomaga w nauce uczniom przebywającym w świetlicy szkolnej. Współorganizuje imprezy charytatywne. Pomaga sąsiadom. Angażuje się w rozwiązywanie konfliktów rówieśniczych. Aktywnie działa w ramach wolontariatu hospicyjnego Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej we Wrocławiu. Kwestuje na rzecz Hospicjum, systematycznie odwiedza ciężko chorych pacjentów umilając im czas rozmową, śpiewaniem piosenek, mini przedstawieniami teatralnymi. Troszczy się również o mieszkańców Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt organizując dla nich zbiórki żywności i koców. O swojej działalności mówi: „Wolontariat to wspaniały dar. Każdy może tego doświadczyć, trzeba tylko chcieć!”

Karina Kuszell
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 82 im. Budowniczych Wrocławia we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Opanowana, wrażliwa na potrzeby innych. Cechuje ją duża kultura osobista. Jest wolontariuszką w bibliotece szkolnej. Układa książki, pilnuje ciszy, ogłasza konkursy i zbiórki organizowane przez bibliotekę. Co tydzień pomaga w prowadzeniu zajęć edukacyjnych i zabaw dla dzieci w Przedszkolu Cogito we Wrocławiu. Współtworzyła przedstawienie „Romeo i Julia” w Teatrze Polskim, po zakończeniu którego zaproszonym przez siebie dzieciom ze świetlicy środowiskowej przekazała upominek od społeczności swojej szkoły. Dwukrotnie promowała Wrocławski Budżet Obywatelski zachęcając do oddania głosów na projekty budowy boiska i placu zabaw dla mieszkańców osiedla Grabiszynek. Bierze udział w projekcie Destination Imagination – wyzwanie społeczne. Jej postawa zachęca innych do działań na rzecz potrzebujących. Według niej „Wolontariat to też jest sztuka – żeby nawiązać kontakt z człowiekiem… rozmawiać.”

Kategoria „Ósemeczka” -Wyróżnienie

Maja Kaszuba

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 25 im. F. Juszczaka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Serdeczna, skromna, wrażliwa na krzywdę innych. Od dwóch lat systematycznie pomaga w świetlicy szkolnej. Odrabia zadania domowe ze swoimi kolegami i koleżankami, tworzy gazetki szkolne, czyta bajki najmłodszym, uczy dobrych manier. Z jej inicjatywy zrodził się ruch wzajemnej pomocy wśród najmłodszych. Cyklicznie bierze udział w akcji „Szlachetna paczka”, angażując w nią swoją rodzinę i uczniów swojej klasy. Wspiera działalność Fundacji „Przylądek Nadziei”. Swoją postawą promuje wolontariat pokazując, że pomaganie jest potrzebne i daje wiele radości. Jak sama mówi „uśmiech na twarzy [dzieci] daje Ci poczucie, że robisz coś ważnego.”

Paulina Omelaniuk

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 25 im. F. Juszczaka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Osoba o wielkim sercu i niepohamowanej, spontanicznej radości. Zawsze znajduje czas dla innych: maluchów z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola nr 11, uczniów z trudnościami w nauce, podopiecznych z dziecięcego hospicjum czy zwierząt ze schroniska. Angażuje się w akcję „Szlachetna paczka”, sprząta opuszczone groby, wspiera akcje organizowane przez Fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Aktywnie działa w Samorządzie Uczniowskim. Jest członkinią Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Według niej „pomaganie to dzielenie się radością”. Jak mówi: „Wydaje mi się, że to, co daję na razie od siebie, nie jest pełnią tego, co mogę zrobić dla innych, dlatego nadal wytrwale szukam miejsca, w którym mogłabym pomóc. Pomagać trzeba każdemu, nawet tym, co mają się dobrze można pomagać, naprowadzać, pokazać drogę”.

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia” – Tytuł Laureata/Laureatki

Barbara Karczyńska

Uczennica Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu. Wolontariuszka od 1,5 roku. Pełna pasji i zaangażowania w to, co robi. Bierze udział w zbiórkach żywności i kwestach na rzecz potrzebujących. Systematycznie odwiedza chorych w Hospicjum Bonifratrów. Wręcza pacjentom drobne upominki, organizuje przedstawienia z okazji świąt okolicznościowych, pomaga przy transporcie chorych na msze święte. W parafii, do której należy, pracuje jako animatorka w oratorium dziecięcym. Wspólnie z maluchami odrabia lekcje, przygotowuje im posiłki i bawi się z nimi. Od kilku lat pomaga podczas wigilii dla ubogich organizowanej przez Caritas oraz księży z parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu. Zorganizowała akcję „Kartka dla Dominiki”, dziewczynki chorej na nowotwór. Podczas Światowych dni Młodzieży, we współpracy z Parafialnym Komitetem Organizacyjnym, pomagała pielgrzymom z Ghany i Panamy. Mówiąc o swoim wolontariacie podkreśla, że „zawsze najwięcej radości sprawiają mi rozmowy i czas spędzony z ludźmi potrzebującymi wsparcia i obecności drugiego człowieka.”

Paulina Sierda

Uczennica Gimnazjum nr 1 im. H. D. Steinhausa we Wrocławiu. Wolontariuszka od pięciu lat. Odważna, kreatywna, niezłomna. Swoją „niezwykłą przygodę” rozpoczęła pracą w Publicznym Przedszkolu Galileo. Co tydzień spędzała czas z maluchami bawiąc się z nimi. Obecnie, każdego roku, w ramach Niedzieli Hospicyjnej, organizuje i przeprowadza kwestę w swojej parafii na Stabłowicach. Działa na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci: przygotowuje bary sałatkowe i kiermasze z własnymi wypiekami, z których dochód przekazywany jest na potrzeby dzieci. Wspiera działania Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Wspiera organizację akcji charytatywnych, bierze udział w kwestach publicznych, pomaga w pracach porządkowych. Systematycznie odwiedza pacjentów Kliniki Przylądek Nadziei umilając im czas miłą zabawą lub rozmową. Akceptacja drugiego człowieka i walka o jego prawa stanowi ważny aspekt jej życia. W swojej szkole współrealizuje projekty dotyczące tolerancji, łączenia pokoleń i poszanowania praw człowieka. Uczestniczy w adopcji na odległość. Pomaga w organizacji przedsięwzięć realizowanych przez wolontariat miejski. Chciałaby uczestniczyć w wolontariacie misyjnym i pomagać ludziom w uboższych krajach.

Patrycja Wydurska

Uczennica Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Rozważna, odpowiedzialna, sprawna organizatorka. Przez dwa lata prowadziła kurs języka angielskiego dla grupy seniorów skupionej przy Wrocławskim Centrum Seniora. Uczyła kursantów praktycznego posługiwania się językiem angielskim, przygotowywała dla nich materiały edukacyjne. Wrocławskie Centrum seniora wspierała również podczas organizacji Marszu Kapeluszy, Dnia Babci i Dnia Dziadka. Wspiera akcje organizowane przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Angażuje się w działania szkolnego wolontariatu. W ramach akcji „Marzycielska poczta” pisała listy do chorych dzieci. Z mieszkańcami Arki wykonywała maskotki, które potem były wręczane dzieciom podczas festynu dla dzieci z potrzebujących rodzin. Od pewnego czasu jest wolontariuszką Kliniki Przylądek Nadziei. Czyta chorym pacjentom bajki i bawi się z nimi. Pełni rolę opiekuna wolontariuszy-nowicjuszy. „Wolontariat w Przylądku Nadziei, mimo trudnej sytuacji chorych dzieci, nie jest dla mnie czymś trudnym. Gdy widzę uśmiechy na dziecięcych twarzach jestem szczęśliwa i wiem, że moja praca ma sens.”

Agata Ciencieruk

Uczennica Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 24 we Wrocławiu. Wolontariuszka od trzech lat. Pogodna, radosna, ciepła. Nie pyta, czy pomóc – wie, co trzeba zrobić. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach, m.in. w kiermaszach świątecznych na cele charytatywne i akcji „Żonkile”. Jest pomysłodawczynią przedsięwzięcia „Datki dla Agatki”. Od kilku lat współpracuje z Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Źródełko”. Regularnie pracuje z podopiecznymi „Źródełka”: pomaga młodszym kolegom w odrabianiu lekcji, przygotowuje podwieczorki, zawsze znajduje czas, aby porozmawiać z dziećmi, wysłuchać ich, po prostu być z nimi. Włącza się również w działania na rzecz seniorów z Klubu Ludzi Aktywnych i z domu Pomocy Społecznej przy ul. Mącznej we Wrocławiu. „W byciu wolontariuszką najważniejsza jest dla mnie radość innej osoby, szczęście i wsparcie, które mogę jej ofiarować i płynąca z tego satysfakcja.”

Błażej Telążka

Uczeń Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu. Wolontariusz od dziewięciu lat. Pełen energii, pasji, zdeterminowany w działaniu. Angażował się w akcje charytatywne takie jak m.in. „Pola Nadziei”, „Zielony Mikołaj”, „Studnia dla południa”, „Świat bez głodu”. Pomagał przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych „Melodrama” oraz spektaklu baletowego „Dziadek do orzechów” Lwowskiego Narodowego Baletu z Ukrainy. Przez pewien czas był animatorem czasu wolnego dzieci ze Środowiskowego Klubu „Kuźnia”. Jest aktywnym członkiem Samorządu Uczniowskiego zaangażowanym m.in. w program Erasmus+. Od pięciu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku był wiceszefem sztabu Orkiestry w Jelczu-Laskowicach. Rokrocznie współorganizuje spotkanie świąteczne w Schronisku św. Brata Alberta we Wrocławiu oraz integracyjny festyn charytatywny „Majówka” w swojej szkole. Jest twórcą i organizatorem cyklu imprez charytatywnych na rzecz chorego chłopca „Klubowo dla Oliwiera”. Dochód z pierwszej z nich –został przeznaczony na zabieg fibrotomii, dzięki drugiej zakupiono chodzik dla chłopca. Obecnie Błażej jest w trakcie realizacji kolejnej imprezy charytatywnej dla Oliwiera. „Wolontariat odgrywa w moim życiu jedną z najważniejszych rzeczy. Nie do opisania jest uczucie, gdy dostaję podziękowania w postaci uśmiechu lub miłych słów. Otrzymuję coś za nic. Jak o tym mówię, mam gęsią skórkę”.

Arkadiusz Wanczura

Od trzech lat wolontariusz Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA. Życzliwy, twórczy, pomysłowy. Aktywnie włącza się w przedsięwzięcia realizowane zarówno przez Centrum, którego jest wolontariuszem, jaki i te realizowane we współpracy z innymi organizacjami, m.in. Fundacją Dom Pokoju, Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Przystanek”. Współrealizował projekt „Masz jedno życie, powtórki nie będzie”, w ramach którego wspólnie z grupą wolontariuszy opracowali i przeprowadzili projekt Dnia Dziecka dla podopiecznych świetlicy „Klub Odkrywców”. Jest autorem dwóch projektów o charakterze sportowym. Co roku przygotowuje drużynę biorącą udział w Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi, w którym 12 drużyn, reprezentujących wielość kultur, religii, przekonań oraz stylów życia, poprzez sportową rywalizację propaguje idee walki z rasizmem. Jako uczestnik projektu „Moje miejsce” jest jednym z animatorów Klubu dla młodzieży. Był jednym z organizatorów spotkań filmowych oraz uczestnikiem polsko-niemieckich spotkań integracyjnych. O swoich działaniach mówi: „Gdy pomagam, czuję po prostu szczęście”.

Szymon Armata

Uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. Wolontariusz od sześciu lat. Skromny, naturalny, konsekwentny w działaniu. Od kilku lat pomaga schroniskom dla zwierząt: wykonuje prace porządkowe przy kotach, psach, koniach. Systematycznie współpracuje z Fundacją „Pod Psią Gwiazdą” w Polanicy Zdroju, której głównym celem jest pomoc bezdomnym psom i kotom. Angażuje się również w akcje dla zwierząt prowadzone przez szkolny wolontariat. Oprócz tego współrealizuje koncerty charytatywne, m.in. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólnie z kolegami z internatu podczas Wielkanocy i Świąt Bożego Narodzenia tworzy świąteczną atmosferę dla dzieci przebywających w Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu wnosząc mnóstwo radości i uśmiechu do szpitalnej codzienności małych pacjentów. Na co dzień pomaga swoim koleżankom i kolegom w nauce. Jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Internatu. O swoich działaniach mówi: „Wolontariat nauczył mnie, że oddając bezinteresownie swoje serce innym możemy zyskać największą wartość – szczęście drugiego człowieka”.

Aleksandra Telesiewicz

Uczennica Technikum nr 16 w Zespole Szkół nr 3 we Wrocławiu. Wolontariuszka od czterech lat. Pracowita, wytrwała w działaniu, samodzielna. Przez pewien czas pracowała w świetlicy środowiskowej „Muchoborek”. Przez cztery lata pomagała przy organizacji Międzynarodowego Turnieju Tańca „Integracja” z udziałem par niepełnosprawnych. We współpracy z proboszczem parafii św. Anny w Widawie cyklicznie organizuje zbiórkę i transport artykułów chemicznych i spożywczych dla mieszkańców Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi, dla Domu Dziecka w Bolesławcu oraz na Kresy. Przygotowuje scenariusze festynów parafialnych z okazji Dnia Papieskiego w Parafii NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu. Podczas imprez jest animatorką zabaw. Od trzech lat przygotowuje scenariusze Wrocławskiego Balu Wolontariusza organizowanego w jej szkole. Angażuje się w wiele projektów (m.in. „Jestem Europejczykiem”), podczas których koordynuje działania grupy. Włącza się w imprezy charytatywne, m.in. w „Wigilię dla samotnych” – dla seniorów osiedla Muchobór Mały. Od pięciu lat w sołectwie swojej wsi pomaga przy organizacji spotkań mieszkańców. Jest odpowiedzialna za organizację czasu wolnego dorosłych i dzieci. Jej motywację do działania są słowa św. Jana Pawła II: „Człowiek w pełni realizuje się wyłącznie wtedy, gdy kocha i daje siebie innym.”

Kategoria „Ośmiu Wspaniałych Wrocławia” – Wyróżnienie

Jakub Czarny

Uczeń Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. Wolontariusz od trzech lat. Dojrzały, odpowiedzialny, konsekwentny w działaniu. Jest autorem przedsięwzięcia Charytatywny Wieczór Kulturalny „Kolorowy uśmiech” – koncertu, podczas którego występowały zespoły śpiewacze, taneczne, instrumentalne. Impreza – dzięki staraniom Jakuba – została objęta patronatem Teatru Małego, księgarni internetowej Kraina Książek, Oleofarmu i Opery Wrocławskiej. Zebrane datki zostały przekazane na rehabilitację Paulinki, podopiecznej Fundacji „Potrafię pomóc”. Przeprowadził również akcje „Słodki uśmiech” – na rzecz Milenki, pacjentki Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci oraz „Kiermasz dla Emilki” – dla podopiecznej Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia. Zorganizował zbiórkę środków pielęgnacyjnych dla dzieci przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Jaszkotlu. O sobie mówi: „Wolontariat odmienił mój sposób patrzenia na świat. Pokazał mi, że stawiając sobie kolejne cele w życiu można wiele osiągnąć.”

Kacper Włódarczyk

Uczeń Gimnazjum nr 1 im. H. D. Steinhausa we Wrocławiu. Wolontariusz od trzech lat. Odpowiedzialny, dojrzały, wrażliwy. Angażuje się w przedsięwzięcia na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci – „Pola Nadziei”, Niedziele Hospicyjne i akcje na rzecz Caritas. Zbiera żywność dla Banków Żywności. Realizuje program Stowarzyszenia „Żyj kolorowo” – „My dla świata” oraz projekt „Od Inspiracji do Kreacji” w swojej szkole. Pomagał w organizacji Jarmarku Dominikańskiego. Od pewnego czasu systematycznie odwiedza mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Fundacji L’Arche. Spędza z nimi czas, wykonuje wspólnie z nimi ozdoby, bierze udział w kiermaszach Fundacji. Jest aktywnym członkiem samorządu klasowego. Jego zdaniem „wolontariat jest formą rozwijania samego siebie i spędzania wartościowo wolnego czasu”.

Martyna Szymańska

Uczennica Gimnazjum nr 1 im. H.D. Steinhausa we Wrocławiu. Wolontariuszka od czterech lat. Uśmiechnięta, energiczna, życzliwa. Konsekwentnie – we współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi światu” – realizuje zadania związane z projektem Adopcja na odległość – zbiera fundusze i wpłaca na konto Fundacji. Pomaga w organizacji koncertów charytatywnych na rzecz podopiecznych Fundacji L/Arche. Jest współautorką projektu poświęconego promowaniu i rozwijaniu wolontariatu w ramach programu Erasmus+. Projekt zakłada współpracę w grupie międzynarodowej, a realizowany będzie w gminie Przemków. Każdego roku wspiera organizację Niedzieli Hospicyjnej w parafii na Praczach Odrzańskich. Jest zaangażowana w działalność scholii w swojej parafii – oprócz śpiewania zajmuje się obsługą komputera (formatowanie, porządkowanie folderów i plików z muzyką, drukowanie potrzebnych tekstów). Prowadziła zajęcia z podstawowej obsługi komputera dla seniorów. Przez dłuższy czas pracowała z dziećmi w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży przy Parafii św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu. „Uważam, że pomaganie daje mi dużo, a także pokazuje jak otwierać się na ludzi. Uczy działania w – czasem podbramkowych – sytuacjach.”

Natalia Mleczak

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. Wolontariuszka od ośmiu lat. Sprawna organizatorka, życzliwa, energiczna. Bierze udział w różnorodnych akcjach charytatywnych – zbiórkach pieniędzy, odzieży, żywności i innych niezbędnych rzeczy dla potrzebujących. Współorganizowała spotkania świąteczne w Schronisku św. Brata Alberta we Wrocławiu. Przez rok prowadziła zajęcia taneczne dla dziewczynek w parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu. Wystawiła z nimi spektakl z własną choreografią „Tacy sami jak my”. Wielokrotnie włączała się w akcje organizowane przez instytucje kulturalne i miejskie we Wrocławiu, m.in. Wrocław Business Run, Wrocławskie Mistrzostwa w badmintona dal osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, światowy Dzień Jazzu. Jest animatorką podczas kolonii dla dzieci prowadzonych przez Salezjańskie Centrum Młodzieżowe „LINA”. Współpracuje z Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „ŚWIETLIKI”. Angażuje się w promowanie aktywnej postawy kobiet w biznesie i zachęcanie ich do przyjmowania przywódczej roli w dziedzinie ekonomicznej i społecznej. O swoim wolontariacie mówi: „Praca na rzecz innych sprawia mi ogromną przyjemność, dlatego zamierzam ją kontynuować angażując się w różnego rodzaju działania społeczne.”

Kategoria „Zgłoszenie grupowe” – Wyróżnienie

Przekręcona Ósemka

Wolontariat Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 24 we Wrocławiu. Wytrwali, pełni energii, wrażliwi. Brali udział w kampaniach społecznych „Biała wstążka” i „Dzieciństwo bez przemocy” oraz akcjach „Dzień walki z ubóstwem” i „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wspólnie z seniorami z Klubu Ludzi Aktywnych zbierali pieniądze na operację siatkówczaka oka dla Agatki. Ich tradycją są festyny dobroczynne, kiermasze i zbiórki świątecznych paczek. Datki z tych imprez przekazują tym potrzebującym. Od kilku lat współpracują ze świetlicą środowiskową „Źródełko” we Wrocławiu. Codziennie pomagają młodszym kolegom w odrabianiu lekcji, organizują zabawy integracyjne, wystawy okolicznościowe, wspierają codzienne życie „Źródełka”. Systematycznie odwiedzają Przedszkole nr 15 w Leśnicy. Czytają dzieciom bajki, prowadzą zajęcia o tematyce ekologicznej, które wcześniej przygotowują wspólnie z nauczycielem fizyki ze swojej szkoły. Ich warsztaty zostały zapisane w planie Przedszkola na przyszły rok. Promują czytelnictwo biorąc udział w akcjach „Cały Wrocław czyta” i „Narodowe czytanie” oraz prowadząc leśnicką skrzynkę bookcrossingową. Z ich inicjatywy przeprowadzono akcję „Dzień dobrego słowa”, której celem było wskazanie, że to, co mówimy i jak mówimy kształtuje naszą rzeczywistość i nas samych. Od pewnego czasu pomagają w pracach gospodarskich osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. O swoich działaniach mówią: „Nie robimy tego wszystkiego na pokaz. Wiemy, że więcej dostajemy niż jesteśmy w stanie dać.”

Dwunastka pomaga

Wolontariat Liceum Ogólnokształcącego nr XII im. B. Chrobrego we Wrocławiu. Pełni pasji, życzliwości, konsekwentni w działaniu. Ich działania opierają się na realizowaniu zaplanowanych programów (długofalowych działań na rzecz środowiska lokalnego) oraz akcji charytatywnych. Głównym założeniem jest aktywizowanie i włączanie do wspólnych działań beneficjentów ich inicjatyw. Swoje działania kierują głównie do dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach programu „Masz jedno życie, powtórki nie będzie” wspólnie z podopiecznymi domów dziecka „Tęcza” i „Opoka” przeprowadzili trzy projekty profilaktyczne: kampanię „Rappedagogia”, dwa dni pełne atrakcji z okazji Dnia Dziecka oraz festyn podsumowujący ich działania połączony z pantomimą „Co jest ważne”, wystawą i licytacją obrazów. Program „Z życzliwością od przedszkola do seniora”, realizowany poprzez warsztaty artystyczne i zajęcia teatralne, miał charakter międzypokoleniowy. Prowadzony był równolegle w Szkole Podstawowej nr 12 we Wrocławiu, domach dziecka oraz w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. M. Lutra. Program „Z sercem do ludzi” opierał się na wymianie i integracji dzieci z dwóch świetlic: wrocławskiej – „Klub Odkrywców” oraz wiejskiej – „Kuźnia”. Ponadto wolontariusze zrealizowali grę fabularną „Na tropie Stasia i Nel” we wrocławskim ZOO, akcję „Elfy z Dwunastki”, koncerty charytatywne „Ryk” i „Kura”. Cyklicznie angażują się w Szlachetną paczkę”. O sobie mówią: „Mamy sposób, robimy coś innego, coś dla kogoś, ale z kimś. Taki sposób daje więcej korzyści.”

Service as Action – Służba poprzez Działanie

Wolontariat Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 we Wrocławiu. Otwarci, pełni zaangażowania, o wysokiej kulturze osobistej. Organizują międzygimnazjalny konkurs z języka angielskiego „Union Jack Contest”. Współpracują ze Szkołą Specjalną Handicap – pomagają organizować imprezy okolicznościowe, np. andrzejki i mikołajki, prowadzą zabawy i gry ruchowe. Co roku włączają się w akcję „Szlachetna paczka”. Dbają o okoliczne cmentarze. Są stałymi wolontariuszami Narodowego Forum Muzyki. Zorganizowali koncert charytatywny „Cztery pory roku” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dochód z imprezy przeznaczyli na leczenie Leona, dotkniętego rdzeniowym zanikiem mięśni. Przeprowadzili zbiórkę kosmetyków dla dziewczyn z Domu Dziecka w Świdnicy. W ramach projektu „Hejted: ciało”, który związany był z problemów z odżywianiem i mitami dotyczącymi idealnego ciała, przeprowadzili warsztaty robienia przypinek będących metaforami ciał ludzkich. Warsztatom towarzyszyły inne formy artystyczne: wystawa wspomnień, tłumaczenie poezji, film krótkometrażowy. Angażują się w Maraton Pisania Listów Amnesty International. Byli wolontariuszami podczas Destination Imagination we Wrocławiu. Uczestniczyli w projekcie Wolontariat Wrocław 2016. Na co dzień promują wolontariat w swojej szkole poprzez m.in. wydawanie gazetek informacyjnych oraz pisząc artykuły do czasopism dla nauczycieli. Twierdzą: „My chcemy i możemy zmieniać cały świat, a nie tylko swoją okolicę.”

Dobre Duszki

Wolontariat Sportowej Szkoły Podstawowej nr 46 im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu. Współpracują z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym. Co roku zbierają przybory szkolne, artystyczne, sprzęt sportowy dla dzieci z Etiopii. Nieodłącznym elementem ich działalności jest projekt „Draw 4 Liberia” („Rysuj dla Liberii”) polegający na tym, że uczniowie przeznaczają dobrowolną ofiarę na pomoc dzieciom w Liberii, za którą otrzymują ekologiczny ołówek z hasłem akcji. Cyklicznie organizują Tydzień Edukacji Globalnej, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Dzień Życzliwości. Włączają się w „Górę grosza”, przygotowują kartki okolicznościowe dla podopiecznych hospicjum dla dorosłych, odpowiadają na „prośby urodzinowe” chorych rówieśników. W ramach akcji „Świąteczna paka dla naszego dzieciaka” upominkami wspomagają niezamożne rodziny ze swojej szkoły. W odpowiedzi na apel Amnesty International piszą listy w obronie osób, których prawa są łamane. Wspierają schroniska dla zwierząt. Pomagają swoim kolegom w odrabianiu zadań domowych. W ramach akcji „Podziel się ciepłem w zimie” zbierali odzież i żywność dla podopiecznych sióstr Elżbietanek. Od kilku lat przygotowują paczki mikołajkowe dla Domu Dziecka z Częstochowy. „W każdą akcję wkładamy dużo serca, wysiłku i pasji oraz staramy się coraz mocniej pracować. Bo to przecież każdy z nas może wziąć sprawy w swoje ręce.”

Szkolny Wolontariat

Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 71 im. Leona Kruczkowskiego we Wrocławiu. Wrażliwi, pełni troski o drugiego człowieka. Rokrocznie podejmują szereg inicjatyw, które na stałe zostały już wpisane do szkolnego kalendarza. W ramach ogólnopolskiej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zbierają znicze, które później rozświetlają polskie cmentarze na Ukrainie. We współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen zbierają żywność, artykuły chemiczne i papiernicze dla Polaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi. Włączają się w akcje „Złotówka dla św. Mikołaja”, „Góra grosza”. W ramach Światowego Dnia Chorego przygotowują kartki dla chorych. Przeprowadzają zbiórki karmy i koców dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, nakrętek dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, środków chemicznych dla noclegowni św. Brata Alberta. Od pięciu lat realizują program Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri” – „Adopcja serca” wspierając duchowo i finansowo osieroconego Samuela z Demokratycznej Republiki Konga. Co roku współorganizują Bal charytatywny w Liceum Ogólnokształcącym nr I we Wrocławiu. Systematycznie pełnią dyżury w szkolnej zerówce – czytają dzieciom bajki, prowadzą zabawy integracyjne, opiekują się młodszymi kolegami i koleżankami. „Jesteśmy dumni z tego, że możemy być wolontariuszami. Każdy może pomagać bez względu na to, ile ma lat. To, co dajesz, kiedyś do ciebie wróci.”

Szkolne Koło Wolontariuszy „Caritas”

Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi im. I Armii Wojska Polskiego we Wrocławiu. Pełni zapału i energii, wrażliwi. Ich działalność ogniskuje się wokół trzech obszarów: wolontariatu w przedszkolu, wolontariatu w świetlicy szkolnej, samopomocy uczniowskiej. W Przedszkolu nr 4 we Wrocławiu z zaangażowaniem, wytrwałością regularnie spędzają czas z młodszymi kolegami, służą im i zarażają postawami godnymi naśladowania. W świetlicy szkolnej organizują zabawy ruchowe, przygotowują zajęcia z quizami i zagadkami oraz ciekawe tematy na zajęcia plastyczne, angażują się w prace porządkowe. Młodszym kolegom pomagają w odrabianiu lekcji. Wspierają akcje charytatywne prowadzone przez Caritas, m. in. w „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Ich corocznym przedsięwzięciem jest koncert „Dzieci dzieciom”, w które angażują rodziców, okolicznych mieszkańców i całą społeczność szkolną. Zdobywane środki pieniężne przeznaczają na rzecz uczniów swojej szkoły, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki nim wielu z nich może pojechać na wycieczki, Zielone Szkoły, uczestniczyć w wyjściach do teatru, kina, muzeum. „Można powiedzieć, że każdy z nas ma serce na dłoni i plecak dobroci przeznaczony dla potrzebujących. […] Nam udało się znaleźć „magiczny” kamień pomagania–służenia innym.”

Pomocne ręce

Wolontariat Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu. Życzliwi, skromni, zawsze gotowi podać pomocną dłoń. Od czterech lat współpracują z wolontariatem dla dorosłych przy Hospicjum O.O Bonifratrów we Wrocławiu oraz Wolontariatem Pola Nadziei. Regularnie spotykają się z podopiecznymi Hospicjum. Pomagają im w codziennych czynnościach, czytają książki, recytują wiersze, rozmawiają o tradycjach narodowych i świątecznych, o ich i swoich marzeniach. Organizują imprezy okolicznościowe. Przygotowują prezenty i kartki z okazji świąt, Dnia Babci i Dnia Dziadka, gazetki świąteczne, laurki z okazji Święta Pracowników Służby Zdrowia dla wszystkich opiekujących się chorymi. Wspólnie z dorosłymi wolontariuszami przygotowują Drzwi Otwarte Hospicjum – sprzedają ciasto, częstują herbatą. Pomagają przygotowywać Dzień Chorego i piknik dla chorych z okazji zakończenia lata. Oprócz tego spędzają czas z dziećmi z Przedszkola Integracyjnego nr 125 i świetlicy Sportowej Szkoły Podstawowej nr 46. Włączają się w akcje „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Przygotowali jasełka dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Dziennej i Domu Dziennego Pobytu „Senior–WIGOR”. Współorganizowali bal charytatywny, na którym bawili się z osobami niepełnosprawnymi oraz spotkania świąteczne w Domu Samotnej Matki. „Wolontariat daje nam możliwość wykazania się w wielu dziedzinach, przez co jesteśmy dumni, a nasze życie staje się lepsze i barwniejsze.”

Wolontariat Gimnazjum nr 29

Wolontariat Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Wytrwali, cierpliwi, gotowi wspierać potrzebujących. Pomagają dzieciom w świetlicach odrabiać lekcje, prowadzą zabawy z chorymi maluchami w Hospicjum Dziecięcym, czytają bajki dzieciom w przedszkolach, opiekują się zwierzętami. Są wolontariuszami w Narodowym Forum Muzyki, bibliotece szkolnej i bibliotekach miejskich. Współpracują z Wrocławskim Centrum Seniora – pomagają przy Targach Senioralnych, Marszu Kapeluszy, prowadzą zajęcia językowe i konsultacje komputerowe. Zrealizowali projekt „Ultradźwięki nietoperzy kreatywną nicią naukowej pajęczyny współpracy” dotyczący ochrony nietoperzy i motyli. Zaangażowali się w akcję na rzecz Domu Dziecka „Wiosna” w Krzydlinie Małej. Wspólnie z wolontariuszami z Lipska przygotowali dla dzieci różne zabawy i program artystyczny. Uczestniczyli w akcjach „Zakręcona szkoła” i „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”, Niedziela Hospicyjna i Bieg dla Hospicjów. We współpracy z Dolnośląskim Forum Integracyjnym wzięli udział w kampanii informacyjnej „Wrocław dla wszystkich”, której celem była zmiana postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo. Brali udział w Targach Wolontariatu i konferencji Open Space dotyczącej działań wolontaryjnych. Na co dzień promują wolonatariat pisząc o nim i tworząc wiersze na jego temat. Wolontariusze z ich grupy zdobyli wyróżnienia w Dolnośląskim Konkursie Dziennikarskim „Pozytywne pióro 2016” i Dolnośląskim Konkursie Literackim „Wolontariat piórem”. „Dlaczego chcemy być wolontariuszami w Gimnazjum nr 29? Bo warto […] bo wolontariat to jest TO!”

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj