Radio Gra Wrocław

Wrocław – Młodzi solidarnie z Protestem Medyków

Niemalże miesiąc temu w Warszawie powstało Białe Miasteczko 2.0. Przez niemal miesiąc w namiotach czuwają dzielni Medycy walczący o lepsze jutro dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.

Jesteśmy osobami studiującymi kierunki medyczne (m.in. lekarski, lekarsko-dentystyczny, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapię, dietetykę, farmację) oraz młodymi osobami czynnie już pracującymi (nie tylko w ww. zawodach, lecz także w równie ważnych sektorach – od elektroradiologii, przez opiekę medyczną aż po osoby salowe).
Chcemy pokazać, że pomimo różnych kierunków, razem będziemy tworzyć (lub już tworzymy) jeden wspólny system Ochrony Zdrowia. Pragniemy jasno powiedzieć, że wszyscy jesteśmy nie tylko osobami medycznymi, lecz również potencjalnymi pacjentami, a od spełnienia postulatów protestu zależy przyszłość i zdrowie nasze oraz naszych bliskich.
Widząc obecną sytuację, systemowe problemy oraz brak reakcji obecnej strony rządowej na protesty w obrębie Białego Miasteczka, ruszyliśmy do działania.
Będziemy skupiać się na palących kwestiach – zwiększenie nakładów na Ochronę Zdrowia, problem zatrudniania osób medycznych na tzw. „śmieciówkach”, brak samorządów i izb wielu zawodów medycznych, niedofinansowanie procedur przez NFZ czy braki kadrowe w polskich jednostkach opieki zdrowotnej.
W chwili obecnej planujemy demonstracje w niżej wymienionych miastach:
– Kraków
– Katowice
– Łódź
– Poznań
– Wrocław
– Warszawa
– Gdańsk
– Zabrze
– Szczecin
– Białystok

Chcemy skończyć studia i móc pracować w Polsce w godnych warunkach. Chcemy walczyć o sprawnie działający system, który obejmie opieką zarówno pacjentów, jak i jego pracowników. Chcemy działać.

źródło: mat. prasowe