Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław rozszerzy nocny zakaz sprzedaży alkoholu?

Facebook

Objęcie osiedli okalających Stare Miasto lub znajdujących się w jego bliskim sąsiedztwie nocnym zakazem sprzedaży alkoholu przewiduje uchwała Rady Miejskiej, która w czwartek została skierowana do konsultacji do rad osiedli.

alkohol
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/alkohol

We Wrocławiu nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach (od godz. 22 do 6 rano) obowiązuje od 2018 r. na Starym Mieście.

W czwartek miejscy radni zdecydowali, że uchwała rozszerzająca ten zakaz na osiem osiedli okalających lub znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta została skierowany do konsultacji do rad tych osiedli. Po konsultacjach uchwała wróci do Rady Miejskiej Wrocławia. Nocnym zakazem sprzedaży alkoholu miałyby zostać objęte: Huby, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie, Szczepin.

Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński podkreślił, że według statystyk w Polsce rocznie na głowę mieszkańca spożywa się 12 litów czystego alkoholu.

Podczas gdy pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, statystyczny Polak rocznie spożywał 5 litów czystego alkoholu. Te statystki są alarmujące, a jedną z przyczyn tego wzrostu spożycia jest dość łatwa na tle państw europejskich dostępność do zakupu alkoholu w Polsce

– mówił Ciążyński.

Dodał, że wzrost spożycia alkoholu nie jest jednak „pierwszym zmartwieniem władz miasta”.

Naszym pierwszym zmartwieniem jest porządek, spokój i bezpieczeństwo naszych mieszańców. To jest pierwszy powód, dla którego chcemy wprowadzić organicznie nocnej sprzedaży alkoholu

– powiedział wiceprezydent.

Ciążyński podkreślił, że regulacje, które chce wprowadzić magistrat, nie są prohibicją.

To jest regulacja, pewne organicznie, powszechnie spotykane w cywilizowanych państwach

– mówił wiceprezydent.

Ciążyński przypomniał, że od 2018 r. obowiązuje nocny zakaz sprzedaży alkoholu na Starym Mieście. A jego skutki – jak mówił wiceprezydent – są „pozytywne”.

Policja raportuje nam o spadku interwencji związanych ze spożyciem alkoholu na Starym Mieście

– powiedział.

Wiceprezydent przytoczył też wynik sondaży zlecanych przez miasto, w których pytano o wprowadzenie takie zakazu. Według tych sondaży za taką regulacją opowiedziało się 70 proc. pytanych.

Ciążyński wyraził opinię, że po konsultacjach uchwały w ośmiu radach osiedli, wróci ona pod obrady Radym Miasta Wrocławia jeszcze w tym roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023