Radio Gra Wrocław

Wrocław rusza z kampanią promującą szczepienia przeciw HPV

Rekordowa wyszczepialność przeciwko wirusowi HPV we Wrocławiu. Miasto nie chce zmarnować tego potencjału, dlatego mimo startu rządowego programu szczepień, rozpoczyna własną kampanię społeczną, zachęcającą do szczepień.

/materiały prasowe/UMW

Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane były we Wrocławiu przez 13 lat. W tym czasie w stolicy Dolnego Śląska zaczepionych zostało blisko 27 tys. nastolatków. 1 czerwca ruszył powszechny,  darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12,13 lat. Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV.

Nasz program miał charakter kompleksowy. To nie tylko same szczepienia, ale także edukacja. Edukacja dzieci , młodzieży, ale również rodziców. W spotkaniach edukacyjnych wzięło udział ponad 30 tys. rodziców i blisko 37 tys. uczniów. I to właśnie dzięki działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się rekordową  wyszczepialnością na poziomie 73%.

– mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki między innymi w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci. Dlatego informacje o darmowych szczepieniach HPV będą pojawiać się na ekranach w autobusach i tramwajach, na citylightach, na plakatach w szkołach, w mediach społecznościowych. Przygotowaliśmy także filmik promujący kampanię

– mówiła Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW

/materiały prasowe/UMW

Zdaniem lekarzy taka kampania powinna być prowadzona w całej Polsce. Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn.

Po za tym, że będą pieniądze i szczepionki, niezbędna jest odpowiednia wiedza. Nie straszenie, tylko informacja, że jest narzędzie, dzięki któremu możemy zmniejszyć ryzyko zachorowowania na raka szyjki macicy, raka odbytu, prącia, a także nowotwory głowy i szyi. Trudne do leczenia nowotwory, jednak dzięki szczepionce można zmniejszyć ich liczbę

– podkreślał dr Igor Madej, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii

We Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców.  Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV. A tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV.

Chętnie skorzystałam z tego szczepienia, żeby zabezpieczyć moje dziecko przed ryzykiem zachorowania na groźne nowotwory. Dwa lata temu mój trzynastoletni syn przyjął obie dawki szczepienia, jeszcze miejskiego programu szczepień. Jestem wdzięczna, że miałam taką możliwość Mam drugiego półtorarocznego synka i jego również zaszczepię gdy będzie miał 13 lat

– mówiła Kinga Tyczyńska, mama dwóch chłopców.

Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u 500-600 tys. kobiet. W Polsce taką diagnozę słyszy ok. 3 tys. kobiet. Wg danych serwisu Onkonet w 2020 r. stwierdzono u nas 3 tys. 862 zachorowań i 2 tys. 137 zgonów. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, mamy też jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności — 48,3 proc. Średnia europejska to 62,1 proc.

Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). NAJWAŻNIEJSZE LICZBY (od 2010 roku):

  • 32 160 liczba rodziców objętych edukacją
  • 37 581 liczba uczniów objętych edukacją
  • 26 704 liczba dziewcząt i chłopców zaszczepionych p. HPV
  • 72,52 % średnia wyszczepialność we wszystkich edycjach
  • 9 252 851,00 zł łączny koszt wszystkich edycji programu