Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław testuje rozwiązania miasta przyszłości

Facebook

W przyszłości Wrocław stanie się inteligentnym miastem. Ma w tym pomóc projekt, który wykorzystuje Internet Rzeczy. Przedsięwzięcie zainicjowane przez miasto Wrocław, TAURON i firmę Ericsson, będzie pierwszym tego typu projektem w Polsce realizowanym dla dużego miasta.

zdj: materiały prasowe
zdj: materiały prasowe

Projekt zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miasta. Planowana jest też aplikacja, która wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywać zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Ponadto będzie rozwijany system zarządzania parkowaniem – na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w miejscu, do którego się przemieszczają.

Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci. Czujniki będą bowiem mierzyły poziom ich zapełnienia. Pozwoli to firmą wywożącym odpady na zaoszczędzenie zbędnych kilometrów i jeżdżenie do śmietników, które będą pełne.

Testy potrwają do końca roku.

Autorzy projektu chcą przeprowadzić testy razem z mieszkańcami.

Mówi, Robert Bednarski z biura Smart City

Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w kilku dziedzinach.

Projekt pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Mówi, Michał Koszałka z Grupy Tauron

Dodatkowo planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych. Projekt zakłada też analitykę obrazu z kamer, która ma pokazać jakie są zachowania mieszkańców na przystankach komunikacji miejskiej.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023