Radio Gra Wrocław

Wrocław wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym apeluje o zmiany w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie

Projekt umożliwia właścicielom mieszkań, w budynkach wielorodzinnych otrzymanie dotacji do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań. Wartość programu szacuje się na 1 mld 400 mln zł.

/Urząd Miejski Wrocławia, informacja prasowa

Według dyrektorki Departamentu Zrównoważonego Rozwoju program wyklucza pewne grupy osób

Cieszymy się, że program Ciepłe Mieszkanie umożliwia finansowe wsparcie w wymianie pieca właścicielom  mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale ten program wyklucza samorządy – jako właścicieli lokali. Wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające. Dlatego wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym postulujemy o zmiany. Wrocław jest właścicielem blisko 30 tys. komunalnych mieszkań

– mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Beneficjenci programu Ciepłe Mieszkanie – właściciele mieszkań – podzieleni są na 3 grupy, w zależności od dochodu. W przypadku osób najmniej zarabiających ( 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym)  wysokość  dotacji ma wynieść  90% lub 95% (w przypadku miejscowości najbardziej zanieczyszczonych). Oznacza to, że osoby o najniższych dochodach będą musiały dysponować wkładem własnym, by wymienić piec – co w praktyce oznacza wykluczenie ich z tego programu.

Najwięcej kopciuchów do wymiany jest w lokalach komunalnych i dotyczy to wszystkich miast, nie tylko Wrocławia. Mamy nowy program Ciepłe Mieszkanie, który dopiero się zaczyna i uniemożliwia wymianę pieców w mieszkaniach komunalnych, tam gdzie mieszkają ludzie mało zamożni. Upominamy się o te osoby

– podkreślał Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

/Urząd Miejski Wrocławia, informacja prasowa

Dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa apeluje o zmiany w programie

Dystrybutorem środków w programie Ciepłe Mieszkanie są gminy. W przypadku Wrocławia umowa z NFŚiGW została podpisana w grudniu, w drugiej połowie stycznia mają rozpocząć się szkolenia urzędników.

Wiosną tego roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli składać wnioski do programu Ciepłe Mieszkanie. Te wnioski będzie można składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa. Jest więc czas, by program zmodyfikować i włączyć do niego najemców lokali komunalnych i zmienić kryteria dochodowe

– mówi Małgorzata Demianiowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa

W 2019 roku Wrocław rozpoczął akcję Zmień Piec, czyli gigantyczny, miejski  program, wart 330 mln zł, zakładający likwidację kopciuchów. Umożliwia on  dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. W sumie od 2019 r. dzięki akcji Zmień Piec zlikwidowano we Wrocławiu blisko 7 tys. kopciuchów za ponad 200 mln zł.

Tylko w ubiegłym roku, mimo rosnących kosztów inwestycji, kolejnych ponad  100 komunalnych kamienic pozbyło się trujących pieców. Łącznie w  2022 r. Wrocław wymienił ogrzewanie w 855 mieszkaniach,  w 106 budynkach. To absolutny rekord w skali kraju. W ubiegłym roku Wrocław wypłacił też mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów (program KAWKA plus).

/Urząd Miejski Wrocławia, informacja prasowa

Jak wyglądają postulaty Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w Programie Ciepłe Mieszkanie?

  • rozszerzenie katalogu osób uprawionych do skorzystania z dotacji o najemców lokali komunalnych
  • wprowadzenie zmiany w kryterium dochodowych dla beneficjentów. Z programu może skorzystać właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego dochód roczny nie przekracza 120 tys. zł.  Postulujemy zwiększenie tej kwoty do 135 tys. zł – taka wysokość dochodu jest przyjęta w programie Czyste Powietrze.
  • W przypadku osób najmniej zarabiających, apelujemy o 100% finansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie, bez konieczności zapewnienia wkładu własnego. ( 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym).
  • program wyklucza właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Takie inwestycje planowane są w perspektywie długoterminowej. Włączenie do programu tej grupy mieszkańców przyspieszy proces likwidacji trujących pieców w całym kraju.
/Urząd Miejski Wrocławia, informacja prasowa