Oponeo.pl we współpracy z aplikacją Yanosik, wzięło pod lupę największe polskie miasta, przyglądając się aspektom istotnym dla osób zmotoryzowanych. W grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców już trzeci raz z rzędu zwyciężył Gdańsk. Wrocław również trzykrotnie powtórzył wynik, zajmując ostatnie miejsce.
19 miast podzielono na dwie grupy – powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców.
Wrocław już po raz trzeci zajął ostatnią rankingową pozycję i odpowiada za to kilka czynników: przede wszystkim koszty utrzymania samochodu we Wrocławiu okazują się wysokie, natomiast prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy, są niskie na tle innych badanych miast. Polem rozwoju z pewnością jest też infrastruktura dla samochodów elektrycznych.
mówi Izabela Maciejko-Osmańska, Content marketing specialist w Oponeo.
Jakie czynniki wpływają na wynik rankingu?
Przyglądamy się średnim prędkością jazdy w centrum i poza nim, liczbie zgłoszonych kolizji czy funkcjonowaniu Stref Płatnego Parkowania. Oprócz tego poruszamy temat kosztów eksploatacji samochodu, czyli porównajmy ceny paliw, koszty wymiany opon i sprawdzamy, gdzie można liczyć na najniższe stawki OC. Patrzymy też na rozwój sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz na dostępność usługi car sharingu. Co ważne miasto zestawiamy w dwóch grupach: powyżej oraz poniżej 300 tys. Mieszkańców, aby uzyskać jak najbardziej miarodajny i sprawiedliwe wyniki.
Wrocław może za to pochwalić się najmniejszą liczbą kolizji.
Wrocław pozytywnie wyróżnił się w kategorii dotyczącej liczby kolizji. W roku ubiegłym we Wrocławiu zgłoszono ich 4138 – to jest niewiele ponad 6 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców i to jest najlepszy wynik w stawce miast powyżej 300 tys. mieszkańców.
Szczegółowe wyniki Rankingu miast przyjaznych kierowcom znajdują się nas stronie: www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom
źródło: materiały prasowe