Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławianie nie znają historii swojego miasta! Jest darmowa aplikacja, która pomoże to zmienić

Facebook

Ważny problem społeczny? Wrocławianie nie znają historii swojego miasta! Rozwiązanie? Specjalna aplikacja na telefony komórkowe. Zupełnie darmowa, którą każdy może współtworzyć i ulepszać. Klub Jagielloński wydał właśnie niezwykły interaktywny przewodnik po dawnych dziejach stolicy Dolnego Śląska.

pixabay.com

To aplikacja „PoznajApp”. Zasada działania jest prosta:

– mówi programista, lider i koordynator zespołu „PoznajApp” Rafał Gawlik.

 

Autorzy programu przyznają, że podczas jego tworzenia sami trafiają na rzeczy, które ich we Wrocławiu zaskakują:

Jednym z miejsc na szlaku opowieści o powodzi z 1997 roku jest… Ossolineum:

– zaznacza Rafał Gawlik.

 

Jak wielki jest rzeczywiście problem ze znajomością historii Wrocławia? Reporter Radia GRA postanowił krótko przepytać z niej przypadkowych przechodniów. Trafił na wrocławiankę – sprzedawczynię jednego ze sklepów, mieszkającą we Wrocławiu od kilku lat studentkę spod Opola i parę turystów ze Szczecina. Zaczął od pytania o najdawniejsze dzieje – od kiedy w ogóle Wrocław istnieje:

Test nie wypadł najgorzej. Ale wszyscy jego uczestnicy są zgodni: trzeba upowszechniać wiedzę o historii miast, z których pochodzimy i w których żyjemy:

Trzeba jednak zaznaczyć: problemy ze znajomością historii miejsca, w którym żyjemy, to nie jest zjawisko ograniczone do Wrocławia. Dlatego też zespół „PoznajApp” planuje ekspansje na kolejne miasta w Polsce. Poszukiwani są historycy – tak zawodowcy, jak i amatorzy – którzy są w stanie przygotować opisy ciekawych tras.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023