Radio Gra Wrocław

Wrocławskie Powidoki: „Mamy do pogadania”, czyli o wyzwaniach logopedycznych

Gościnami Kamila Durkacza w programie Wrocławskie Powidoki są Magdalena Paszkiewicz z Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej i Krzysztofa Gromada z Alei Bielany. Porozmawiamy na temat rosnących wyzwań logopedycznych – jak się okazuje blisko 70 procent dzieci w wieku od 3 do 8 lat, zmaga się z zaburzeniami mowy. Zapraszamy do rozmowy!

Do tej pory corocznymi badaniami przesiewowymi w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej objętych zostało niemal 4 tysiące przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Najczęstszymi zdiagnozowanymi problemami okazywały się trudności w artykulacji głosek. Wynikające z niskiej sprawności narządów mowy oraz kłopoty z odróżnianiem poszczególnych dźwięków.

– mówiła Magdalena Paszkiewicz z Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej.

W ramach programu „Mamy do pogadania”, oprócz bezpłatnych konsultacji z logopedami, odbywają się także imprezy artystyczne. Mają one zachęcić najmłodszych do ćwiczeń językowych. Jedną z nich był Przegląd Wiersza i Etiudy Logopedycznej oraz Ogólnopolski  Przegląd Bajki Logopedycznej – organizowane przez MPPL. Finał wydarzenia zaplanowano na 15 czerwca w Alei Bielany.

– mówiła Krzysztofa Groma z Alei Bielany.